12-14 yaş grubu basketbol okulu öğrencilerinde çabuk kuvvet antrenmanının sürat üzerindeki etkisi
Effects of quick power training on speed for 12-14 age group basketball school students
  1. Tez No: 349135
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA BAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma 12-14 yaş grubu basketbol kulu öğrencilerinin 8 haftalık süre ile yapılan çabuk kuvvet çalışmalarına katılımları ile meydana gelen bazı fizyolojik ve performans parametrelerindeki değişimleri belirlemek amacı ile yapılmıştır.Araştırmamız, Ankara Dikmen semtinde bulunan Ankara Basketbol Akademisinde bulunan 12?14 yaş grubu erkek sporcuların katılımıyla oluşmuştur. Çalışmaya dâhil edilen tüm deneklerin boyları 170,33 ± 8,35 (149 ? 188) cm, yaşları 13,3 ± 0,73 (12 ? 14) yıl ve vücut ağırlıkları 66,4 ± 6,68 (50,4 ? 80,2) kg olarak tespit edilmiştir. Katılımcılar deney grubu ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Her iki grupta da 50'şer sporcu bulunmaktadır.Çalışmada deney grubuna çabuk kuvvet antrenmanları ve teknik antrenmanlar yaptırılmış olup, kontrol grubu sadece teknik antrenmanlara katılmıştır. Tüm çalışmalar 8 hafta süresince, haftada 3 gün ve 1,5 saat olarak uygulanmıştır.Antrenman programı önce ve antrenman programından sonra deneklerin 30m sürat, mekik, şınav, T test ve çift el sağlık topu değerleri bilimsel geçerliliği tespit edilmiş alan testleri ile tespit edilmiştir.Çalışmada tüm istatistiksel işlemler p < 0,05 anlamlılık seviyesine göre SPSS 18,0 programı (SPSS, Inc.
Özet (Çeviri)
This research was made to determine changes in some physiologic and performans parameters as a result of 8 weeks term quick power trainings of 12-14 age group basketball school students.Our research group was created by 12-14 age group male sports players of Basketball Academy of Ankara in Ankara. All the subjects that included in our research were 170,33 ± 8,35 (149 ? 188) cm height, 13,3 ± 0,73 (12 ? 14) age and 66,4 ± 6,68 (50,4 ? 80,2) kg weight as it was located. Participants were seperated two different groups such as experiment and control groups. There are 50 sportsman in each group.Experiement group was joined both technical and quick power trainings while control group was just joined technical ones. All trainings were applied for 1,5 hours a day for 3 days a week for a time of 3 weeks.Before and after training session scientific validity of parameters of subjects for 30m speed, sit-up, pushup, T test, double hand medicine ball were established with established field testing methods.All statistics in the research was to be realized according to meaningfulness level of p < 0,05 within program of SPSS 18,0(SPSS, Inc.