12-14 yaş grubu erkek basketbolcularda uygulanan 8 haftalık kor antrenman programının genel kuvvet, denge ve psiko-motor erişi düzeyine etkileri
The effects of of 8 weeks core stabilization training on general strength, balance and psycho-motor development in 12-14 years men basketball players
  1. Tez No: 535778
  2. Yazar: ÖZGÜR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, 12-14 yaş grubu erkek basketbolulara uygulanan 8 haftalık kor antrenman programının genel kuvvet, denge ve psikomotor erişi düzeyine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, İstanbul İstbol Spor Kulübünde ferdi olarak düzenli basketbol antrenmanı yapan 30 lisanslı erkek sporcu grubu katılmıştır. Denekler, kontrol grubu(n=14) ve deney grubu (n=16) rassal olarak ikiye ayrılmıştır. Deneklere, 8 haftalık kor antrenman programına başlamadan önce ve antrenman bitiminden üç gün sonra ön ve son testler yapılmıştır. Deney grubuna teknik antrenmanların yanı sıra 8 haftalık kor antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise yalnızca teknik antrenmanlara devam etmiştir. 8 haftalık uygulama sonrasında son testler alınmıştır. Deneklere; Basketbol Psikomotor Erişi Düzeyi, Spora Özgü Kor Kuvvet ve Stabilizasyon, Stabilometre (statik denge) ve Y-Denge (dinamik denge) testleri uygulanmıştır. Araştırmada gruplara kendi içinde Ön test – Son test değerlendirmesi yapılarak Basketbol Psikomotor Erişi Düzeyi, Spora Özgü Kor Kas Kuvvet ve Stabilize, Stabilometre ve Y-Denge parametrelerinde gelişim değerlerine (
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of 8-weeks core training program applied to 12-14 years old male basketball players on general strength, balance and psychomotor development level. 30 licensed sportsmen have participated in the research who regularly engaged in basketball training in İstanbul İstbol Sports Club. The subjects were randomly divided into control group (n = 14) and experimental group (n = 16). Pre-tests and post-tests were conducted for the study group before beginning the 8-week core training program and three days after the end of the training. In addition to the technical training, an 8-weeks core training program was applied to the experimental group. The control group continued only to technical training. After 8 weeks of application, Post-tests were taken. All tests were conducted in Istanbul. Experiment group; Basketball Psychomotor Development Level, Sports Specific Core Muscle and Stabilization, Stabilometer (static balance) and Y-Balance (dynamic balance) tests were applied. In the study, groups were assessed by using paired samples T-Test analysis at the levels of Basketball Psychomotor Development Level, Sport Specific Core Muscle Strength and Stabilization, Stabilometer and Y-Balance parameters (