Üniter ve federal devletlerde yerel yönetimler: Latin Amerika ülkeleri üzerinden bir inceleme
Local governments in unitary and federal states: An examination on Latin America countries
- Tez No: 519411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanmış bu çalışmada, iki üniter ve iki federal devlet olmak üzere, dört Latin Amerika devletinde yerel yönetimler incelenmiştir. Bu devletler Kolombiya, Peru, Brezilya ve Meksika'dır, sayılan ülkeler nüfus, yüzölçümü kriterlerine göre seçilmişlerdir. Çalışmada öncelikle üniter devlet ve federal devlet biçimleri ve bu devlet biçimlerindeki yerel yönetimler incelenmiştir. Çalışmanın devamında ise Üniter Latin Amerika ülkelerinde merkezi idare ilkesi ve yerinden yönetim ilkelerinin nasıl uygulandığı ve ülkelerin yerel yönetim birimlerinin teşkilatlanması, görevleri ve yetkileri incelenmiştir. Federal Latin Amerika ülkelerinde, ülkelerin federal yapısı, federal devletin yetkileri, federe devletleri, federe devletlerin yetkileri ve yerel yönetim birimlerinin teşkilatlanması, görevleri ve yetkileri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Latin Amerika'dan örnek olarak seçilen üniter ve federal devletlerdeki yerel yönetim yapısının, birinci bölümde incelenen üniter ve federal devlet yapılarındaki kabullerle karşılaştırılmalı değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
In this study preapered as a master thesis, four Latin America States' local governments will be examined. Two of these states are unitary states while others are federal states. These states are Colombia, Peru, Brasil, Mexico as well as they were chosen according to population and surface criteria. In this study, unitary state, federal state forms and local governments in these state forms will be examined at first. Later on, how centeralism and decentralization principles are applied and perceived in unitary Latin America states and creation, functions, competences and organization of local governments in these states will be examined afterwards. In federal Latin America states, federal structure, federal government competences, states, state competences, and creation, functions, competences, organization of local governments of these countries will be examined. The aim of the study is to compare the structure of local government in selected federal and unitary states from Latin America with the assumptions of local government structures in federal and unitary states examined in the first section.