Cenab Şehabeddin'in Peyam-Sabah'taki kültür-dil-edebiyat konulu makaleleri
Cenab Şehabeddin's articles in Peyam-Sabah about culture-language-literature
  1. Tez No: 519461
  2. Yazar: YUNUS SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BEHCET SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın konusu Türk şiirine ve nesrine çok önemli katkıları olan Cenab Şehabeddin'in (1870-1934) Peyam-Sabah gazetesinde 18 Eylül 1335-1919 tarihinden başlayarak 3 Mayıs 1338-1922 tarihine kadar yayımlanan edebiyat, dil, kültür, sanatla alakalı bazı yazılarının Latin alfabesine aktarımıdır. Çalışmada önce bir“Giriş”e yer verilmiş ve burada Cenab'ın söz konusu makalelerinin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. İzleyen bölümde de edibin 34 makalesinin latin harfli metinlerine yer verilmiştir. Yazarın temas ettiği noktalar“edebiyat, şiir, sanat, estetik, eski-yeni edebiyat, medeniyet, alfabe, sosyal hayat”olarak belirginleştirilebilir. Bu çalışmada metinler kronolojik olarak sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is latinisation of some articles that published in Peyam-Sabah newspaper from 18 September 1335 (1919) to 3 May 1338 (1922) related to literature, language, culture and art of Cenab Şehabeddin, who contributed a lot to Turkish poetry and prose. In this study first part is“Introduction”where Cenab's aforementioned articles are examined in all aspects. Following part includes latinised texts of his 34 articles. The topics author focused on are“literature, poetry, art, esthetics, old-new literature, civilisation, alphabet, social life”In this study texts are sorted chronogically.