Temporal lob epilepsisi saptanan hastalarda tat ve koku değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of taste and odor changes in patients with temporal lobe epilepsy
- Tez No: 519470
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Koku ve epilepsi ilişkisi çok uzun zamandır hekimler için ilgi çekici olmuştur. Farklı toplumlarda epileptik nöbetleri sonlandırmak için, nöbet geçirmekte olan kişiye keskin bir kokuyu koklatmak yaygın bir davranıştır. Yine olfaktör epileptik auralar da eski çağlardan beri tanımlanmaktadır. Entorhinal korteks, prepiriform korteks ve amigdala gibi temporal lob yapılarının koku algılanmasında rolü olduğu bilinmektedir. Diğer bir kemosensoriyel duyumuz olan tat duyusunun işlenmesinde de temporal lob yapıları yer almaktadır. Çalışmamızda, bu yapılarının fonksiyonunun etkilenebileceği temporal lob epilepsilerinde tat ve koku duyusunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Ocak 2016 – Aralık 2017 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Epilepsi Polikliniği'ne başvurmuş ve temporal lob epilepsisi (TLE) tanısı ile takip edilmekte olan 48 hasta çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu olarak karşılaştırmalarda çalışma grubuna benzer yaş ve cinsiyet dağılımında olan 30 sağlıklı gönüllü seçilmiştir. Çalışmada, koku fonksiyonunu değerlendirmek için Sniffin' Sticks Test yöntemi, tat duyusunu değerlendirmek için Tat Strip testi kullanılmıştır. Ayrıca hastalarda koku fonksiyonu ile kıyaslama yapmak üzere kranyal MR'da volumetrik olfaktör bulbus volüm (OBV) ölçümü yapılmıştır. Cinsiyet, yaş, lezyon tarafı, el dominansı, nöbet başlangıç yaşı ve epilepsi süresi analiz edilmiştir. Analizler için“SPSS for Windows version ”21.0" istatistik paket programı kullanıldı. Sonuçlar: 48 TLE hastası ve 30 sağlıklı gönüllüye Sniffin' Sticks Test yöntemi kullanılarak koku ve tat testleri uygulandı. Eşik (Threshold), ayrım (Discrimination) ve saptama (Identification) skorları hesaplanarak bu üç değerlerin toplamı olan TDI skoru oluşturuldu. Her üç parametrede de TLE hastalarında sağlıklı gönüllülere kıyasla anlamlı oranda düşük skorlar tespit edildi. TDI skorları normosmia-hiposmia-fonksiyonel anosmia olarak gruplandırıldı. TLE hastalarının 39%'u normosmik, 58%'i hiposmik ve 2%'si fonksiyonel anosmik olarak tespit edilmiştir. Sağlıklı grupta bireylerin 62%'si normosmik, 38%'i hiposmik olarak tespit edilmiştir. TLE hastalarında sağlıklı gruba kıyasla anlamlı oranda daha fazla hiposmi saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The relationship between odor and epilepsy has long been of interest to physicians. To end epileptic seizures in different societies, it is common practice to smell a sharp smell to terminate the seizure. Again, olfactory auras have been described since ancient times. It is known that temporal lobe structures such as the entorhinal cortex, prepiriform cortex and amygdala have a role in the smell perception. The temporal lobe structures are also involved in the processing of the taste sensation, which is another sense of chemosensory. In our study, we aimed to evaluate the sense of taste and odor in the temporal lobe epilepsies in which the function of these structures could be affected. Patients and method: Between January 2016 and December 2017, 48 patients who were admitted to Cerrahpaşa Medical Faculty Neurology Department Epilepsy Polyclinic and who were followed up with the diagnosis of temporal lobe epilepsy (TLE) were included in the study. As a control group, 30 healthy volunteers of similar age and gender were selected for the study group in comparison. In the study, the Sniffin' Sticks Test method was used to evaluate the olfactory function and the Taste Strip test was used to evaluate the taste sensation. Volumetric olfactory bulb volume (OBV) measurements were also performed on cranial MR to compare with olfactory function in the patients. Gender, age, lesion side, hand dominance, seizure onset age and duration of epilepsy were analyzed. For the analyzes“SPSS for Windows version”21.0 "statistical package program was used. Results: 48 TLE patients and 30 healthy volunteers were tested for odor and taste using the Sniffin 'Sticks Test method. The threshold, discrimination and identification scores were calculated and the TDI score, the sum of these three values, was generated. In all three parameters, TLE patients were significantly lower than healthy volunteers. TDI scores were grouped as normosmia-hyposmia-functional anosmia. 39% of the TLE patients were found to be normosmotic, 58% hyposmotic and 2% functional anomalies. In the healthy group, 62% of the subjects were hyposmotic and 38% were hyposmotic. More hyposomia was detected in the TLE patients than in the healthy group.