Kazakistan Orta Asya'da bir 'Bölgesel güç' müdür?
Is Kazakhstan a 'Regional power' in Central Asia?
  1. Tez No: 519471
  2. Yazar: CANER AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nin dağılması sonucunda 15 yeni devletin ortaya çıktığı görülmektedir. Ayrıca bu tarihten itibaren, Soğuk Savaş'ın sonlanması nedeniyle dünya genelinde devletlerin uluslararası alanda görece daha“rahat”hareket ettikleri bir döneme girilmiştir. Bu durum ise uluslararası ilişkiler yazınında“Bölgesel Güç”odaklı çalışmaların ortaya konulmasına neden olmuştur. Dolayısıyla bu çalışma, SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlık kazanan Kazakistan'ı“Bölgesel Güç”bağlamında test edilmiştir. Bu bağlamda; çalışmada öncelikle“Bölgesel Güç”olmak için gerekli önkoşullar saptanmıştır. Buna göre; bir aktörün“Bölgesel Güç”olarak tanımlanması için belirli bir bölgeye aidiyet bağının olması,“Bölgesel Güç”bağlamında iddia sahibi olması, bu iddialarını destekleyebilecek güç kapasitesine sahip olması ve gerek bölge içinde gerekse bölge dışında yer alan aktörler tarafından“Bölgesel Güç”olarak kabul görmesi gerekmektedir. Ancak çalışmada, Kazakistan'ın bölge içinde ve dışında yer alan aktörler tarafından“Bölgesel Güç”olarak görüldüğüne dair bir emarenin olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, Kazakistan'ın Orta Asya'da bir“Bölgesel Güç”olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 1991, 15 new states come to exist due to collapse of Union of Soviet Socialist Republics. Also, a period has started since 1991 that states are relatively more“free”in international area. This situation has caused new studies which are“Regional Powers”centred studies in international relations literature. Thereby, this study examines to Kazakhstan, which is gained to independence with collapse of Union of Soviet Socialist Republics, in the context of“Regional Power”. In this context, firstly, study determines preconditions what are esential to be“Regional Power”. According to this, actor must be part of a determined region in the general sense. Also, actor must has claim in the context of“Regional Power”. In addition to this, actor must support to this claim with power capacity. Finally, this actor must has acceptableness by other states, which are in same region and out of region, as“Regional Power”. However, in this study it's determined that Kazakhstan hasn't had that acceptableness by other states as“Regional Power”. For this reason, Kazakhstan isn't a“Regional Power”in Central Asia.