The association between physical activity participation and social capital, physical self perceptions among adolescents: case of Eskişehir urban
Adölesanlarda sosyal sermaye, fiziksel benlik algısı ve fiziksel aktivite arasındaki ilişki: Eskişehir kent merkezi örneği
  1. Tez No: 519493
  2. Yazar: GÜNAY YILDIZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sosyoloji, Spor, Public Health, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eskişehir kent merkezinde yaşayan adölesanların, fiziksel aktiviteye katılımları ile algıladıkları sosyal sermaye desteği, fiziksel benlik algısı, gelir düzeyi, vücut kitle endeksi ve ebeveyn eğitim düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 14-18 yaş arasında, öğrenimlerine Eskişehir kent merkezinde devam eden 568 kız ve 659 erkek adölesan katılmıştır. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu, Adölesanlar için Sosyal Sermaye Ölçeği, Fiziksel Benlik Envanteri veri toplama araçlarıdır. Gelir düzeyleri ile ebeveyn eğitim durumları veli onam formları aracılığıyla toplanmıştır. Genel fiziksel aktiviteye katılım (GFAK) ve orta-yüksek şiddetli fiziksel aktiviteye katılım (OYŞFAK) ikili bağımlı değişken olarak ki-kare ve ikili lojistik regresyon testlerine dâhil edilmiştir. Ki-kare test sonuçlarına göre erkekler GFAK ve OYŞFAK'ta kız adölesanlara göre daha fazla katılım oranı göstermektedir, p=0.000. Adölesanlarda fiziksel dayanıklılık ve spor yeteneği algıları ile gelir GFAK ve OYŞFAK ile pozitif ilişkilidir. Uzak aile sosyal sermayesi OYŞFAK ters yönlü ilişkilidir. Kız öğrenciler için yakın aile sosyal sermayesi ile GFAK ters yönlü bir ilişkiye sahipken, spor yeteneği algısı GFAK ve OYŞFAK ile pozitif ilişkilidir. Gelir durumu kadın adölesanlarda OYŞFAK ile pozitif ilişkilidir. Erkek adölesanlar için ise fiziksel kuvvet algısı ile gelir durumu GFAK ile pozitif; fiziksel dayanıklılık algısı OYŞFAK ile pozitif, uzak aile sosyal sermayesi ise ters yönlü ilişkilidir. Bu sonuçlar ışığında Eskişehir şehir merkezinde yaşayan adölesanların sosyal sermaye algısının çeşitli alt boyutlarının fiziksel aktivite davranışını farklı şekilde yordadığı görülmektedir. Ayrıca benlik algısının geliştirilmesine yönelik uygulamalar fiziksel aktivite programlarına dâhil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the association of physical activity participation with social capital, physical self-perception, body-mass index, family income, and parental educational status. Participants of the study were 568 female and 659 male adolescents who live in Eskişehir urban. Short form of International Physical Activity Questionnaire, Social Capital Scale for Adolescents and Physical Self-Inventory were used as data collection tool. Income and parental educational attainment status were collected via parental consent forms. Overall physical activity participation (OPAP) and moderate to vigorous physical activity participation (MVPAP) were analyzed as dichotomous dependent variables. Chi-square and binomial logistic regression tests were used. Chi-square test results indicated that males' participation rate was significantly higher than females in OPAP and MVPAP, p=0.000. Physical condition, sport competence, and income were directly associated with OPAP and MVPAP, while distant family social capital was inversely associated with MVPAP. The distant family social capital was inversely, and sport competence was directly associated with OPAP for females. Sport competence and income were directly associated with MVPAP for females. For male adolescents, physical strength and income were directly associated with OPAP. The distant family social capital was inversely, and physical condition was directly associated with MVPAP for male adolescents. These results suggest that various aspects of social capital were associated with physical activity participation among Turkish adolescents. Moreover, implementation addressing physical self-perception should be included in physical activity interventions.