Türkiye'de akademisyenlerin yayın yapma eğilimleri: Yönetim ve strateji alanı üzerine bir araştırma
The tendency of academicians in turkey to make scientific publications: A research on the field of strategy and management
- Tez No: 519494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AYGÜN TAYŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada sosyal, siyasal ve ekonomik alanda gerçekleşen değişimlerin etkisiyle üniversitelerden araştırma yapmaları beklenmektedir. Üniversiteler de kendi personellerinden araştırma üretkenliğini bekleyip performans değerlendirme kriterleri getirerek araştırma yapmayı artırmaya çalışmaktadırlar. Bu doğrultuda üniversitelere performans değerlendirmesinin gelmesiyle birlikte publish or perish“yayınla ya da yok ol”akımı başlamış olup yayın yapmanın bir zorunluluğa dönüştüğü görülmektedir. Bu yayın zorunluluğunun getirdiği baskıya araştırmacılar farklı yanıtlar vermektedir. Bir kısım araştırmacılar kaliteli yayıncılığa yönelirken bir kısmı da yağmacı yayıncılığa yönelmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de yönetim ve strateji alanındaki akademisyenlerin yayın yapma eğilimleri ve yağmacı yayıncılığa olan yönelimlerine odaklanılmaktadır. Araştırma sonuçları, Türkiye'de yağmacı yayıncılığa yönelimin arttığını göstermektedir. Bu bağlamda yağmacı dergilerde yayınlanan makale sayılarının kamu üniversitelerinde daha çok olmakla birlikte oransal olarak bakıldığında vakıf üniversitelerinde yağmacı dergilere yönelimin daha fazla olduğu görülmektedir. Araştırmacıların özellikle yükselme kriterlerini sağlamak için o unvanı almadan önceki yıllarda yağmacı dergilerde fazlaca yayın yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Universities are expected to undertake research with the effect of changes in the social, political and economic environment in the world. Universities are also trying to improve their research by introducing performance evaluation criteria, expecting research productivity from their staff. As a result of the performance evaluation, universities have started“publish or perish”, and it seems that publication has become a necessity. The conflicting researchers brought by this publication mandate give different responses. Some researchers are aiming at quality publishing, while others are targeting predatory publishing. In this study, the focus is on academics in the management and strategy in Turkey to make publications from publishing trends and predatory tendencies. Research results indicate that the tendency to predatory publication in Turkey has increased. In this context, it is seen that the number of articles published in predatory journals is more in public universities, but when they are compared proportionally, there is more tendency towards predatory journals in foundation universities. It is seen that researchers have made a lot of publications in predatory journals in the previous years, especially in order to meet the promotion criteria.