Etilen glikolün %3.5 NaCl ortamında korozyon inhibitörü olarak kullanılabilme potansiyelinin belirlenmesi
Determination of the potential use of ethylene glycol as a corrosion inhibitor in 3.5% NaCl
  1. Tez No: 519573
  2. Yazar: FATİMA ERMAN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ GERENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Endüstride kullanılan metallerin büyük çoğunluğu sulu ortama maruz kalmaktadır. Metal ve alaşımları üzerinde sulu ortamda oluşan ince sıvı filim tabakası, metallerin metalik halden metal iyonları ve metal bileşikleri (metal oksitleri, hidroksitleri, tuzları) oluşturarak yükseltgenmesine neden olmaktadır. Bu istenmeyen sürece korozyon denir. Korozyon nedeniyle, metal ve alaşımlarından beklenen fiziko-mekaniksel özellikler zayıflamakta ya da tamamen yok olmaktadır. Bu durum ciddi ekonomik kayıplara ve teknik problemlere sebebiyet vermektedir. Bu problemlerin çözümü ve ekonomik kayıpların azaltılması için korozif ortama ilave edildiğinde korozyon hızını azaltan ya da önleyen kimyasallara yani korozyon inhibitörlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada; endüstride hafiflik, düşük maliyet, yüksek elektriksel ve termal iletkenlik özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan AA7075 alaşımının %3.5 NaCl çözeltisi içerisindeki korozyon mekanizması aydınlatılmış ve korozyon inhibitörü olarak etilen glikolün etkisi araştırılmıştır. Etilen glikol, araçların motorlarını soğutmak ya da sabit sıcaklıkta tutmak için radyatörlere antifriz olarak; havalanmadan önce uçakların yıkandığı suya ilave edilerek uçağın gövdesinin donması veya buzlanmasını engelleyen bir kimyasal olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Havacılık sektöründe ve radyatör yapımında kullanılan AA7075 alaşımının etilen glikol ile hacimsel olarak %10, %20, %30, %40 ve %50 oranında %3.5 NaCl çözeltisi ile etkileşimi Tafel Ekstrapolarizasyon (TP) ve Dinamik Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (DEIS) yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Elde edilen elektrokimyasal ölçüm verileri; etilen glikol moleküllerinin, AA7075 yüzeyine Langmuir adsorpsiyon izotermine uygun bir şekilde, fiziksel olarak adsorplandığını göstermektedir. İnhibitör miktarındaki artışa bağlı olarak AA7075 alaşımının daha az korozyona uğradığı elektrokimyasal deneylerle ve sonrasında yapılan SEM, EDAX ve AFM analizleri ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of the metals used in industry are exposed to aqueous media. The thin liquid film layer developed on metals and their alloys in an aqueous environment causes oxidation by forming metal ions and metal compounds (metal oxides, hydroxides, salts) from their metallic states. This unwanted process is called corrosion. Due to corrosion, the physico-mechanical properties expected from metals and their alloys are weakened or disappear completely. This situation leads to serious technical problems and economic loss. In order to solve these problems and reduce economic losses when metal is subjected to a corrosive environment, there is a need for chemicals that reduce or prevent the rate of corrosion, i.e., corrosion inhibitors. This study investigated the corrosion mechanism of the AA7075 alloy in a 3.5 % NaCl solution and the effect of ethylene glycol as a corrosion inhibitor. Ethylene glycol was selected due to its light weight, low cost and properties of high electrical and thermal conductivity. Ethylene glycol is used as antifreeze in radiators to cool or keep vehicle engines at a constant temperature. It is widely employed as a preventative chemical added to water with which a plane is washed before take-off in order to keep the body of the aircraft from freezing and icing over. Tafel extrapolarization (TP) and dynamic electrochemical impedance spectroscopy (DEIS) were used to investigate the interaction of the AA7075 alloy, which is used in the aerospace sector and in radiator production, with ethylene glycol (10, 20, 30, 40 and 50 % by volume) in a 3.5 % NaCl solution. The electrochemical measurement data showed that the ethylene glycol molecules were physically adsorbed onto the AA7075 surface in accordance with the Langmuir adsorption isotherm. The SEM, EDAX and AFM analyses conducted after the electrochemical experiments demonstrated that the AA7075 alloy showed less corrosion as the amount of the inhibitor was increased.