Nötro – cebirsel yapılar
Neutro – algebraic structures
  1. Tez No: 668425
  2. Yazar: MERT KOLUKISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan birinci bölümde nötorosofik teori, kısmi cebirsel yapılar, BCK cebirleri ve nötro – cebirsel yapılar hakkında bilgi verildi ve bu yapıların tarihçesinden bahsedildi. Genel bilgilerin yer aldığı ikinci bölümde ise nötrosofik küme tanımı, bazı önemli cebirsel tanımlara yer verildi. Ayrıca kısmi cebirsel yapılardan ve nötro – cebirsel yapıların temel tanım ve özellikleri verildi. Kısmi cebirsel yapılarla nötro – cebirsel yapılar arasındaki farklılıklar ve benzerilklerden bahsedildi. Üçüncü bölümde ise nötro - BCK cebirinin tanımı verildi ve genel özelliklerinden bahsedildi. Nötro - BCK cebirinin klasik BCK cebirinden farklı olduğu gösterildi. Dördüncü bölümde ise nötro – grupların, nötro – halkaların, nötro – cisimlerin ve nötro – vektör uzayların tanım ve özelliklerine yer verildi. Bu cebirsel yapılarla klasik cebirsel yapılar karşılaştrıldı ve aralarındaki farklılıklardan bahsedildi. Son bölüm olan beşinci bölümde ise bu yüksek lisans tezinden elde edilen sonuçlara yer verildi ve önerilerden bahsedildi.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of five chapters. In the first part, which is an introduction, information about neutrosophic theory, partial algebraic structures, BCK algebras and neutro-algebraic structures was given and the history of these structures was mentioned. In the second part where general information is included, the definition of neutrosophic set and some important algebraic definitions are given. In addition, basic definitions and properties of partial algebraic structures and neutro-algebraic structures are given. Differences and similarities between partial algebraic structures and neutro-algebraic structures were mentioned. In the third chapter, the definition of neutro-BCK algebra was given and its general properties were mentioned. It has been shown that neutro - BCK algebra is different from classical BCK algebra. In the fourth chapter, the definitions and properties of neutro - groups, neutro - rings, neutro - fields and neutro - vector spaces are given. Classical algebraic structures were compared with these algebraic structures and differences between them were mentioned. In the fifth chapter, which is the last chapter, the results obtained from this master's thesis were given and the suggestions were mentioned.