Neutrosophic kümeler üzerindeki kesim kümeleri ve özellikleri
Cut sets on neutsosophic sets and their properties
- Tez No: 477788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, aralık değerli neutrosophic küme ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Aralık değerli neutrosophic kümenin (ζ,η,θ) - kesim kümesi ve (ζ,η,θ)- güçlü kesim kümeleri tanımlanmıştır. Bu kavramlar, aralık değerli neutrosophic küme teorisinde önemli rol oynayan kavramlardır. Ayrıca, aralık değerli neutrosophic kümelerin seviye kümelerinin temsil ve genişleme ilkeleri tanımlanmış ve bu kavramlarla ilgili teoremler ispatlanmıştır. Bunların yanı sıra, iki tane aralık değerli neutrosophic kümenin ayrıştırıcı toplamları, farkları ve kartezyen çarpımları tanımlanarak temel özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Son olarak, toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi cebirsel işlemler aralık değerli neutrosophic kümeler üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of disjunctive sum, difference and Cartesian product of two interval valued neutrosophic sets and their basic properties. Also, we have put forward in the notions of (ζ,η,θ)- cut interval valued neutrosophic set and (ζ,η,θ)- cut strong interval valued neutrosophic set. These concepts play an important role in interval valued neutrosophic set theory. Moreover, the representation theorem of interval valued neutrosophic sets is proposed by using the concept of level sets. Then, the extension principles of interval valued neutrosophic sets are developed based on the representation theorem. We have established the properties with proof and examples. Finally, some algebraic operations such as addition, substraction, multiplication and division operations over interval valued neutrosophic sets are defined.