Jean-Jacques Rousseau and international relations: A critical assessment
Jean-Jacques Rousseau ve uluslararası ilişkiler: Eleştirel bir değerlendirme
  1. Tez No: 51966
  2. Yazar: KEREM KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. FUAT KEYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
özet Bu tezin amacı, siyaset teorisi ile uluslararası ilişkiler teorisi arasındaki ilişki üzerinde durmak ve bu çerçeve içinde, Jean-Jacques Rousseau'nun belli bir yorumunun sorunlu niteliğini ortaya koymaktır. Uluslararası ilişkiler üzerine çalışan önemli sayıda bilim adamı, Rousseau'nun fikirlerini“gerçekçi okulun”felsefi temellerinden biri saymaktadır.“Gerçekçi”görüşün aksine, kendi eserleri ve bazı yorumlarına atıfta bulunarak, Rousseau'nun farklı bir profili çizilecektir. Rousseau'nun“gerçekçiliği”ve“gerçekçi/idealist”karşıtlığının bilimsel geçerliliği bu tezin öncelikli konusudur. III
Özet (Çeviri)
Abstract The aim of this thesis is to demonstrate the problematic character of a specific interpretation of Jean-Jacques Rousseau's views concerning international relations by focusing on the 'special' relationship between political theory and international relations theory. To a great extent, Rousseau is supposed to have provided (along others such as Machiavelli, Hobbes and Thucydides) a philosophical pretext for the 'realist school1 of international relations. By referring both to Rousseau himself and to some alternative interpretations, a profile of a different Rousseau is drawn unlike the realist version. Both the extent of Rousseau's realism and the scientific validity of the realist/idealist opposition are the primary concerns. u