Analysis of non-auditory effects of industrial noise on worker productivity – Case study of Erbil Steel Company
Endüstriyel gürültüye bağlı işitsel olmayan etkilerin iş verimliliği üzerine analizi - Erbil Çelik İşletmesi örneği
  1. Tez No: 519703
  2. Yazar: RAMZI FARIS AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ses, insanların sağlığı için önemli çevresel faktörlerden biridir, hem fiziksel hem de psikolojik yaralanmalarda önemli bir role sahiptir. Ayrıca bireylerin performansını ve üretkenliğini etkiler. Bu çalışmanın amacı, yüksek gürültü seviyelerine maruz kalmanın manuel uygulamalarda performans ve hata oranına etkisini belirlemektir. Irak Erbil Çelik İşletmesinde, endüstriyel gürültünün, işçiler için, olumsuz etkileri söz konusu olmakta ve endüstriyel gürültü üretici firmalarda karar verme sürecini de etkilemektedir. Ayrıca, gürültü işçi verimliliği üzerinde önemli dış maliyetlere yol açmaktadır. Makinelerin neden olduğu endüstriyel gürültüyü önlemek veya azaltmak için yapılan maliyetlere ek olarak, işgücü verimliliği de makinelerin gürültüsünden dolayı işyerinde azalmaktadır. Makinelerin artan sayısı ve özellikle makinelere yakın çalışan işçilerin hayatı acı verici ve endişe verici haldedir. Dolayısıyla işçilerin sağlık ve ekonomik riskleri de beraberinde artmaktadır. Gürültünün işitsel olmayan etkileri Erbil Çelk İşletmesi'nde 120 çalışan üzerinde incelenmiştir. Toplanan cevapların istatistiksel analizleri değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler SPSS 20 sürümü kullanılarak gerçekleştirilmiş ve grafikler Microsoft Excel 2016 kullanılarak hazırlanmıştır. İstatistiksel analiz, Erbil Çelik İşletmesi'nde çok fazla gürültü olduğunu ve çalışanların işyerinde gürültüden rahatsız olma riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Gürültünün Erbil Çelik İşletmesi'ndeki işçilerin verimliliğine etkisi, seçilen işçilerin verdikleri yanıtlara göre oldukça yüksektir.
Özet (Çeviri)
Sound is among the significant environmental factors for people's health, it has an important role in both physical and psychological injuries, and it affects individuals' performance and productivity. The aim of this study was to determine the effect of exposure to high noise levels on the performance and rate of error in manual activities. The industrial noise in Erbil Steel Company in Erbil city-Iraq is a concern for workers, possibly due to the negative effects of industrial noise, and industrial noise affects the decision-making process in producing companies. Furthermore, the effects on worker productivity are one of the significant external costs. The productivity is subjected to decrease in the workplace due to machines' noise in addition to the costs to prevent or reduce industrial noise caused by machines. The increased number of machines made workers' life painful and worrisome especially in the nearby machines, and hence it is accompanied by health and economic risks on the worker. Non-auditory effects of noise were studied among 120 workers from Erbil Steel Company. Statistical analyses of the responses gathered were analysed and reported. Descriptive statistics was carried out using SPSS version 20 and graphs were plotted using Microsoft Excel 2016. The statistical analysis showed that that there is so much noise at Erbil Steel Company and that company workers are at a higher risk of being disturbed by noise at work. The effect of noise on the productivity of workers at Erbil Steel Company was quite high based on responses from the selected workers.