İn vitro nonalkolik yağlı karaciğer modelinde mitokondriyal kökenli mots-c peptidinin hastalık etyopatogenezi üzerine etkileri
Effects of mitochondrially originated mots-c peptide on disease etiopathogenesis in nonalcoholic fatty liver disease in vitro model
  1. Tez No: 519745
  2. Yazar: TUBA GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Tıbbi Biyoloji, Gastroenterology, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: 2015 yılında mitokondriyal DNA'ya ait yeni bir gen keşfedilmiştir. Bu genin fonksiyonel ürünü olan 16 amino asitlik 12S rRNA tip-c mitokondriyal açık okuma çerçevesi (MOTS-c) peptidinin deneysel hayvan modellerinde AMPK yolağı üzerinden insülin direnci ve obeziteyi azalttığı bildirilmiştir. Ancak bu peptidin NAFLD üzerine etkisi ile ilişkili olarak literatürde bilgimiz dahilinde herhangi bir çalışma yoktur. Bu araştırmadaki amacımız in vitro NAFLD modelinde, MOTS-c peptidinin yağlanmayı azaltan bir etkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Yöntem: Çalışmamızda, öncelikle 75 cm2'lik flasklara ekimi yapılan HepG2 hücreleri 24 saatlik düşük glikoz ortamında aç bırakılmıştır. Ardından 1mM konsantrasyonunda palmitik ve oleik asit uygulanarak in vitro NAFLD modeli oluşturulmuştur. Yağlanma Oil Red O (ORO) yöntemi ile kantifiye edilmiştir. Hücre canlılığı Cell Count and Viability Kit (MUSE) ile tespit edilmiştir. Hücrelere 10 µM MOTS-c peptidi 24 saat süre ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In 2015, a novel gene belonging to mitochondrial genome was discovered. It has been identified in studies on cell lines and animal models that this gene's functional product which is a 16-amino-acid peptide named mitochondrial open reading frame of the 12S rRNA-c (MOTS-c) regulates insulin sensitivity and metabolic homeostasis by AMPK pathway. However, according to our literature search, there are not any studies investigating MOTS-c effects on NAFLD etiopathogenesis. For this reason, we aim to examine MOTS-c effects on the pathogenesis of the disease in in vitro NAFLD model. Methods: In our study, first of all, HepG2 cells cultured in T75 flasks were starved in low glucose medium. After that, palmitic and oleic acid mix in 1 mM concentration was given to cells in order to generate in vitro NAFLD model. Lipid droplets were confirmed by using Oil Red O method. Cell viability was confirmed by using Cell Count and Viability Kit (MUSE). Then, MOTS-c in 10 µM concentration was applied to cells in the time with 24 hours.