Hayat dışı sigorta sektöründe optimal primin belirlenmesi
Determining optimal premium in non-life insurance sector
- Tez No: 519824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Küreselleşen rekabet piyasasında fiyat optimizasyonu yeni bir kavram değildir. Ancak, sigortacılık sektöründe fiyat optimizasyonunun yaygın olarak kabul edilen bir yöntemi ve ortak bir tanım yoktur. Sigorta şirketleri kârlılık amacıyla optimal prim için modellemeler yapar. Bu çalışmada hayat dışı sigorta sektöründe optimal primi veren literatürde yer alan bir optimizasyon modeli incelenmektedir. Modele talebin fiyat esnekliği ile iş hacminde düzenlemeler yapılarak yeni bir yaklaşım sunulmaktadır. Optimal fiyatın belirlenmesinde başa baş primin sabit olarak değerlendirilmesine seçenek olarak başa baş primin değişken olması durumu da değerlendirilmiştir. Böylelikle sigorta sektöründe optimal prim ve şirket kârlılığı için modelin geliştirilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. İş hacmindeki bu düzenleme talebin fiyat esnekliğindeki gerçekçi tüm durumlar için de optimal sonuçlar hesaplamasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In globalizing competitive markets, price optimization is not a new concept. However, there is no widely accepted method and common definition of price optimization in the insurance sector. Insurance companies make models with price optimization methods for optimal premiums for profitability. In this study, an optimization model which in literatüre evaluates the insurance sector and gives the optimal premium is examined. The model presents a new approach to the regulation of business volume with the price elasticity of demand. When the optimal price is determined, in addition to taking break even premium as fixed, variable break even premium is also taken into consideration as a different approach. Thus, it is aimed to contribute to the development of the model for optimal premium and profitability in the insurance sector. This arrangement in the business volume is ensured the calculation of the optimal results for all realistic situations in the demand elasticity.