Akademisyenlerde d tipi kişilik yapısı ile iş doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between type d personality and job satisfaction among academicians
  1. Tez No: 519877
  2. Yazar: NADİRE HİCRET PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, T.C. Haliç Üniversitesi Sütlüce kampüsünde görev alan akademisyenlerde D tipi kişilik yapısı ve iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya, evreni belli örneklem hesabına göre T.C. Haliç Üniversitesi Sütlüce Kampüsünde görev yapan tam zamanlı 243 akademisyen (öğretim üyesi, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi) dahil edilmiştir. Çalışmanın örneklemini T.C. Haliç Üniversitesi Sütlüce kampüsünde görev yapan 115 akademisyen oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan her bir katılımcıya, sosyo-demografik veri formu ile beraber, D tipi kişilik ölçeği, Minesota İş Doyumu Ölçeği ve Beck Depresyon ölçekleri uygulanmıştır. İstatistiksel analizde, ilk önce D tipi kişilik yaygınlığı sayı ve yüzde olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, D tipi kişilik yapısına sahip olan ve olmayanlar iki gruba ayrılmış ve grupların depresyon ve iş doyumu ölçekleri arasında fark olup olmadığı araştırılmıştır. D tipi kişilik alt ölçek skorları (sosyal inhibisyon ve olumsuz duygulanım) ile iş doyumu arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda; D tipi kişilik yapısına sahip olan ve olmayanlar olarak iki gruba ayrılmış akademisyenlerin depresyon ve iş doyumu ölçekleri arasında anlamlı ilişkilerin bulunduğu istatistiksel olarak kabul edilmiştir. Çalışmada D tipi kişilik yaygınlığı % 29.4 kadar bulunmuştur. Akademisyenlerde iş doyumu azaldıkça D tipi kişilik yapısının arttığı, iş doyumu arttıkça D tipi kişilik yapısının azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relation between type D personality and job satisfaction of the academicians working on the Sütlüce Campus of Haliç University. According to the sample calculation covering a certain population, 243 full-time academicians (academic members, instructors, research assistants) on the Sütlüce Campus of Haliç University were included in the study. The study sample consists of 115 academicians on the Sütlüce Campus of Haliç University. Along with the socio-demographic data form; the type D personality scale, the Minesota Job Satisfaction Scale and Beck Depression Scale were also applied for each participant of the study. The prevalence of type D personality was firstly calculated as number and percentage in the statistical analysis. Furthermore, the participants were divided into two groups based on whether they had type D personality structure or not; afterwards, it was inquired if there was any difference between the depression and job satisfaction scales of two groups. The relation between the type D personality scores (social inhibition and negative affect) and job satisfaction was examined with correlation analysis. As a result of the findings, it has been statistically accepted that there are significant relations between the depression and job satisfaction scales among the academicians, who were divided into two groups based on their possessions of type D personality structure. The prevalence of type D personality has been found approximately as 29.4 % in the study. As job satisfaction decreased in academicians, D type personality structure increased and job satisfaction increased, D type personality structure decreased.