The Phenomenon of ethnic deportations in the Soviet nationality policy: Ahıska (Meskhetian) Turks case
- Tez No: 51989
- Danışmanlar: DR. HAKAN KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Sovyetler Birliğinde ilk örneklerini yarımyüzyıldan da geriye gidildiğinde rastlanabilecek etnik ve dini sürgünler, azınlıklar ve rejim arasındaki ilişkiyi ve imperiyanın nihai parçalanışını anlamak açısından, Sovyet tarihinin önemli bir parçasıdır. Özel olarak Ahıska Türkleriyle (üzerinde çalışılan küçük bir grup) ilgili olan bu çalışma yüzyılın yansı boyunca dünya kamuoyuna habersiz olduğu, İkinci Dünya Savaşı sırasında eski SSCB'de Stalinist rejim tarafından Birlik Avrupa'daki topraklan üzerinde yaşadıkları anavatanlarından Sibirya, Orta Asya ve Kazakistan'a topluca sürülmüş olan çeşitli etnik ve dini grupların analiz ve dökümentasyonu şeklindeki çalışmalar arasına dahil edilebilir. Ahıska Türkleri'nin atalarının anavatanlarından sürülmesinin ardındaki tarihsel koşullar ve politik nedenler nelerdir? Sürgüne gönderilen diğer milletlerle karşılaştırıldığında, Ahıska Türklerinin sürgününün belirleyici özellikleri nelerdir? Adı geçen milletin geleceği ve sürgünden dönüşü için olası perspektif çözümler nelerdir? Bütün bunların Türkiye'nin dış politikasına etkileri nelerdir? Bu tez, yukarıdaki sorulan tarihin ışığında, günümüzün politik ve uluslararası Konjonktüründe yanıtlayabilmek amacıyla yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
“ I wish to touch on one more method of running our party... a method that has been raised to a system of deportation, of exile in various forms”. V. L Ul'ianov (Lenin) (1). Afo£fe£â.ötî The phenomenon of the ethnic and religious deportations in the Soviet Union, which had precedents reaching back more than the half-century, are themselves an important and integral part of the Soviet history, to understand the relationship between minorities and regime and ultimate break-up of the empire. This study, which is concerned specifically with the' Ahiska (Meskhetian) * Turks (a little studied group), belongs in that general classification of works dealing with the analysis and documentation of the numerous other ethnic and religious groups in the former USSR that were suffered deportations en masse from the basically European part of the Soviet Union (homeland) to Siberia, Central Asia and Kazakhstan during the Second World War by the Stalinist regime, and within half of the century was incognito for world community.