The phenomenon of nationalism from psychoanalytic perspective: The case of rising nationalism in Ukraine
Psikanalitik perspektiften milliyetçilik olgusu: Ukrayna'da yükselen milliyetçilik sorunu
  1. Tez No: 827734
  2. Yazar: MARİA SARANTSEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Günümüz dünyasında, bilim adamlarının ve araştırmacıların küreselleşmenin sonunda devletler ve uluslararasındaki sınırların belirsiz bir hale gelmelerine yol açacağına dair tahminlerinin aksine karşıt eğilimler görünmektedir. Ulusal ve etnik kimlikler daha da belirginleşip milliyetçi duygularda artış görünmekteyken, ulusal ve etnik çatışmalar çoğalmaktadır. Milliyetçi duyguların yükselişinin en belirgin örneği, radikal milliyetçiliğin resmi ideoloji haline geldiği modern Ukrayna'dır. Bu çalışmanın ana varsayımı, Ukrayna'da milliyetçiliğin yükselişinin altında psikolojik nedenlerin olduğu yönündedir. Sözkonusu bağlamda bu çalışmanın teorik ve ampirik olmak üzere iki amacı bulunmaktadır. Teorik amaç, milliyetçi ideolojinin yayılmasının kökenlerini analiz ederken yaygın milliyetçilik teorilerinin kısıtlamalarını ortaya çıkarmaktır. Psikanalizin teorik temeli ve metodolojisi, kitlelerin milliyetçiliğe başvurmasındaki motivasyonları belirlemeyi sağladığı için, bu tezdeki varsayım milliyetçilik teorilerinin psikanalitik bir yaklaşımla genişletilmesi gerektiğidir. Ampirik amaç ise, disiplinler arası bir metodolojiyi kullanarak Ukrayna'daki modern milliyetçiliğin belirtilerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
In today's world, contrary to scientists' and analysts' predictions that globalization would eventually lead to the blurring of borders between states and nations, there are opposite trends. National and ethnic identities are crystallizing, nationalist sentiments are growing, and national and ethnic conflicts are escalating. The most prominent example of the rise of nationalist feelings is modern Ukraine, where nationalism has become official ideology. The study's major hypothesis is that the rise of nationalism in Ukraine has psychological foundations. This study has two aims in this regard: theoretical and empirical. The theoretical objective of this research is to demonstrate the limitations of prevalent theories of nationalism when analyzing the roots of the spread of nationalist ideology. The assumption in this thesis is that the theories of nationalism have to be 'enriched' with a psychoanalytic approach since the theoretical basis and methodology of psychoanalysis allow to determine the motivations behind the masses' appeal to nationalism. The empirical objective is to analyze modern nationalist manifestations in Ukraine using an interdisciplinary methodology.