Farklı yüzey aşındırma işlemlerinin monolitik zirkonya materyalinin yaşlandırma öncesi ve sonrası bükülme direncine ve faz dönüşümüne etkisi
The effects of different surface treatments on flexure strength and phase transformation of monolithic zirconia material before and after aging protocol
- Tez No: 826795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kuron-Köprü Protezi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, monolitik zirkonya restorasyonların ağız içi oklüzal uyumlandırılmasında uygulanan yüzey aşındırma ve mekanik cila işlemlerinin bükülme direncine kısa ve uzun dönemli etkilerini incelemektir. Çalışmamızın birinci hipotezi,“ Yüzey işlemleri sonucu oluşan faz dönüşümleri materyalin bükülme direncine anlamlı ölçüde etki eder”; İkinci hipotezi,“ Yüzey işlemleri sonucu oluşan yüzey pürüzlülüğü materyalin bükülme direncine anlamlı ölçüde etki eder.”şeklindedir. Çalışmamızda 15mm çap ve 1.2mm kalınlığa sahip 140 adet disk şeklinde monolitik zirkonya örnek kullanıldı, Örneklere sırasıyla yüzey aşındırma ve mekanik cila işlemleri uygulandı. Aşındırma işlemlerinde 107-181µ ve 27-76µ elmas partikül boyutuna sahip frezler kullanıldı. Mekanik cila işlemi için Diapol W16Dg mekanik cila seti kullanıldı. Yaşlandırma işlemi, ISO 1335 standartlarına uygun olarak otoklavda 134 ⁰C'de 2 bar basınç altında 1 saat süre ile gerçekleştirildi. Yüzey işlemleri sonrasında örneklere X Işını difraksiyon analizi, biaksiyal bükülme direnci testi ve yüzey pürüzlülük analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the short-term and long-term effects of surface grinding and mechanical polishing procedures applied for the intraoral occlusal adjustments of monolithic zirconia restorations on flexural strength and phase transformation.The first null hypothesis of the study is“Phase transformations that occur as a result of surface treatments have a significant effect on the flexural strength of monolithic zirconia material”; Second null hypothesis is,“Surface roughness resulting from surface treatments significantly affects the biaxial flexural strength of monolithic zirconia material.”In the present study, a total of 140 disc-shaped monolithic zirconia specimens with a diameter of 15mm and a thickness of 1.2mm were used. Surface grinding and mechanical polishing procedures were applied to the test specimens. Burs with diamond particle sizes of 107-181µ and 27-76µ were used for the grinding procedure. Diapol W16Dg mechanical polishing set was used during mechanical polishing procedures. The artificial aging process was applied in an autoclave for 1 hour under 2 bar athmospheric pressure at 134 ⁰C in accordance with the guidance of ISO 1335 standard. Then, biaxial flexural strength, surface roughness and X-Ray Diffraction analysis were applied to test specimens.