Monolitik yüksek translusent itriya parsiyel stabilize zirkonya sistemlerinde farklı yüzey işlemlerinin, yüzey pürüzlülüğü ve iki eksenli bükülme dayanımına etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of different surface treatments on monolithic high translucent yttria partially stabilized zirconia systems on surface roughness and biaxial flexural
  1. Tez No: 852684
  2. Yazar: EZGİ GÜRSOY TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Monolitik zirkonya restorasyonlara uygulanan yüzey işlemleri hem materyalin yüzey pürüzlülüğünü hem de mekanik dayanımını etkileyebilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, monolitik olarak üretilmiş, translusent 3Y-TZP ve 3 farklı itriya içeriğine sahip yüksek translusent Y-PSZ materyallerinin hasta başı uygulanabilen farklı yüzey işlemlerinin uygulanması sonucu yüzey pürüzlülüğüne ve kırılma dayanımına etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada bir adet 3 itriya tetragonal polikristalin zirkonya (Nacera MS) ve 3 farklı itriya içeriğine sahip yüksek translüsent parsiyel stabilize zirkonya materyalleri (Katana STML, UTML ve Nacera Q3 MS) kullanıldı. 14 mm çapında ve 1,2 mm (± 0,2 mm) kalınlığında 120 örnek, 14 mm çapında ve 1,5 mm (± 0,2 mm) kalınlığında olacak şekilde 200 adet örnek üretildi. Her zirkonya materyal grubu için sekiz alt grup belirlendi (n=10). Alt gruplar, kontrol (Cntr), polisaj (Pol), glaze (Gl) yüzey aşındırması (Gr) yüzey aşındırması ve polisaj (GrPol), yüzey aşındırması ve glaze (GrGl), yüzey aşındırması, polisaj ve pat (GrPolPat) ve yüzey aşındırması, polisaj ve glaze (GrPolGl) olarak oluşturuldu. Tüm materyallerin yüzey pürüzlülük değerleri ölçümü sonrasında iki eksenli bükülme testi uygulanarak, kırılma kuvvetleri değerlendirildi ve istatistik analiz, iki yönlü ANOVA ve Weibull dağılımına bağlı güvenilirlik analizi ile yapıldı. Tüm materyallerde en yüksek ortalama yüzey pürüzlülüğü değeri Gr grubunda, en düşük değer Gl grubunda saptandı. Gl ve Pol yüzey işlemleri Cntr göre ortalama yüzey pürüzlülüğü değerlerinde azalma, ortalama MPa değerlerinde ve karakteristik dayanım değerlerinde artış göstermektedir. GrPolGl grupları Gr grubuna göre ortalama yüzey pürüzlülüğü değerlerinde düşüş gösterirken, ortalama MPa değerlerinde artışa neden oldu. Gr gruplarında, ortalama MPa değerlerinde kontrol gruplarına göre, Nacera MS ve Nacera Q3 MS materyallerinde artış görülürken, Katana STML ve UTML materyallerinde düşüşe sebep oldu. En yüksek ortalama karakteristik dayanım değeri Nacera MS, en düşük değeri Katana UTML materyali göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Surface treatments applied to monolithic zirconia restorations can affect both the surface roughness and mechanical strength of the material. The aim of this thesis study is to evaluate the effect of monolithically produced, translucent 3Y-TZP and highly translucent Y-PSZ materials with 3 different yttria contents on the surface roughness and fracture strength as a result of the application of different surface treatments that can be applied to the chairside. In the study, one 3 yttria tetragonal polycrystalline zirconia (Nacera MS) and 3 highly translucent partially stabilized zirconia materials with different yttria contents (Katana STML, UTML and Nacera Q3 MS) were used. 120 specimens with a diameter of 14 mm and a thickness of 1,2 mm (± 0,2 mm), and 200 specimens with a diameter of 14 mm and a thickness of 1,5 mm (± 0,2 mm) were produced. Eight subgroups were determined for each zirconia material group (n = 10), as control (Cntr), polishing (Pol), glaze (Gl), grinding (Gr), grinding and polishing (GrPol), grinding and glaze (GrGl), grinding, polishing and paste (GrPolPat) and grinding, polishing and glaze (GrPolGl). After measuring the surface roughness values of all materials, the biaxial flexural strength test was applied and the load at failure were evaluated, and statistical analysis was performed by two-way ANOVA and reliability analysis based on Weibull distribution. In all materials, the highest average surface roughness value was detected in the Gr group and the lowest average surface roughness value was detected in the Gl group. Gl and Pol surface treatments show a decrease in average surface roughness values and an increase in average MPa values and characteristic strength values compared to Cntr. While GrPolGl groups showed a decrease in average surface roughness values compared to the Gr group, it caused an increase in average MPa values. In Gr groups, while an increase in average MPa values was observed in Nacera MS and Nacera Q3 MS materials compared to the control groups, it caused a decrease in Katana STML and UTML materials. The highest average characteristic strength value is shown by Nacera MS, and the lowest value is shown by Katana UTML material.