Özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin okul tükenmişliğinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The investigation of the special talented middle school students with school burnout in various factors
  1. Tez No: 519910
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKET AFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın amacı özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin okul tükenmişliğinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma, İstanbul' da bulunan Bahçelievler BİLSEM, Başakşehir BİLSEM, Beşiktaş BİLSEM, Kadıköy BİLSEM ve Ataşehir BİLSEM' de eğitimlerine devam eden 313 özel yetenekli öğrenci ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında“ Okul Tükenmişliği Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”ndan yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri ise SPSS 21.0 paket programı ile yapılmıştır. Özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin okul tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesinde ölçeklerden alınan puanların aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri incelenmiştir. Araştırmaya katılan özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin çeşitli demografik özelliklerine ilişkin görüşleri bakımından farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi için; Yüzde Frekans Analizi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine of the special talented middle school students with school burnout in various factors.The research was carried out with 313 special talented students attending Bahçelievler BİLSEM, Başakşehir BİLSEM, Beşiktaş BİLSEM, Kadıköy BİLSEM and Ataşehir BİLSEM in İstanbul. The data were collected through the“School Burnout Inventory”and the“Personal Information Form”. Statistical analyzes of the obtained data were made with SPSS 21.0 package program. The arithmetic mean and standard deviation of the scores obtained from the scales were examined in the determination of the school burnout levels of the special talented middle school students. In order to examine whether the special talented middle school students participating in the research differ in terms of various demographic characteristics, Percent Frequency Analysis, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were used.