Özel yetenekli öğrenciler ve öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okul aidiyet duygusu ile okul temelli yalnızlıklarının incelenmesi
Investigation of the sense of school belonging and school-based loneliness of gifted students and students with learning disabilities
  1. Tez No: 963052
  2. Yazar: GÜLİZ KAYMAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel öğrenme güçlüğü ve özel yetenekli ortaokul öğrencilerinin okula aidiyet duyguları ile okul temelli yalnızlık düzeylerinin farklı demografik özelliklerine göre incelenmesi ve bu iki değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma, nicel yöntemlerden tarama modeli ile yürütülmüştür. Örneklemini, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden seçilen illerde yer alan ortaokullarda öğrenim görmekte olan 582 özel öğrenme güçlüğü olan ve 613 özel yetenekli olmak üzere toplam 1195 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Okula Aidiyet Duygusu Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Okul Temelli Yalnızlık Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 20 programı ile analiz edilmiş; ölçek puanının normallik sınamasında Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile çarpıklık (Skewness) ve basıklık (Kurtosis) katsayılarından yararlanılmıştır. Ayrıca frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlara göre, hem özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin hem de özel yeteneklilerin okula aidiyet ve okul temelli yalnızlıkları orta düzeydedir. Bu çalışmada, özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okula aidiyet duygusunda; cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, sosyoekonomik düzey, kardeş sayısı, aile türü ve destek eğitim süresi anlamlı fark yaratmazken; örgün eğitim dışı destek alma ve tanılanma yaşı anlamlı farklılık oluşturmuştur. Okul temelli yalnızlıkta ise yalnızca örgün eğitim dışı destek alma durumu anlamlı bulunmuştur. Özel yetenekli öğrencilerin okula aidiyetlerinde cinsiyet, tanılanma yaşı ve destek eğitim yılı anlamlı farklılık yaratırken; diğer değişkenler anlamlı değildir. Okul temelli yalnızlık düzeyinde ise okul türü, sosyoekonomik düzey, tanılanma yaşı, kardeş sayısı ve destek eğitim alma durumu ise anlamlıdır. İki farklı tanı grubu öğrencilerinin hem okul temelli yalnızlık hem de okul aidiyet duygusu açısından düşük şiddette ve pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Gelecek çalışmalarda, olağan gelişim gösteren öğrencilerden oluşan kontrol grubu eklenerek bağlamsal derinlik artırılabilir. Ayrıca, öğrenci, öğretmen ve veli görüşmelerine yer verilerek yalnızlık hissine dair nitel verilerle daha derinlemesine analiz yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the sense of school belonging and school-based loneliness levels of middle school students with specific learning disabilities and giftedness in relation to demographic variables and to determine the relationship between these two variables. The study employed the survey model, one of the quantitative research methods. The sample consists of 1195 students, including 613 gifted students and 582 students with specific learning disabilities. The students were attending middle schools in provinces selected from the seven geographical regions of Turkey. The“Demographic Information Form”, the“Sense of School Belonging Scale”, and the“School-Based Loneliness Scale for Children”were used as data collection tools. The data were analysed using the SPSS 20 program, and the normality of the scale scores was tested using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, as well as skewness and kurtosis coefficients. In addition, frequency, percentage, arithmetic mean, t-test, one-way ANOVA and Pearson correlation analysis were used. According to the results, both students with specific learning disabilities and gifted students have a moderate level of school belonging and school-based loneliness. In the current study, among the students with specific learning disabilities, gender, grade level, type of school, socioeconomic status, number of siblings, type of family and duration of support education did not create a significant difference in their sense of school belonging, whereas receiving additional support outside of formal education and age at diagnosis did result in substantial differences. Regarding school-based loneliness, only receiving additional support outside of formal education was found to lead to significant differences. In the school of gifted students, gender, age at diagnosis and years of support education created significant differences, while the other variables did not yield any significant differences. Regarding the level of loneliness, school type, socioeconomic status, age at diagnosis, number of siblings, and support education, significant differences were found. A low and positive significant correlation was found between school-based loneliness and sense of school belonging for the students in both diagnostic groups. In future studies, viii contextual depth can be enhanced by adding a control group of typically developing students. Moreover, more in-depth analysis can be conducted using qualitative data on feelings of loneliness by including interviews with students, teachers, and parents.