Sağlık personelinde motivasyon ve performans anlayışı ile ilgili bir çalışma
A study about the motivation and performance perception at healthcare personnel
- Tez No: 519929
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkemizde yaşam koşulları gün geçtikçe olumsuz yönde değişmektedir. Stres, yorgunluk, anksiyete, mutsuzluk, motivasyon eksikliği gibi unsurlar yaşamın her anında kendini göstermektedir. Gün geçtikçe de değişen yaşam koşulları nedeniyle bireylerin ihtiyaç ve beklentileri artmaktadır. Ancak bu beklentiler her zaman karşılığını bulamamaktadır. Tüm bu sıkıntılar yaşam koşulları dışında çalışma yaşamında da kendini hissettirmektedir. İnsanların sadece iş gücü gibi görülmesi, yaşadıkları sorunların göz ardı edilmesi, yoğun çalışma koşullarına karşın çalışanların yeterince takdir edilmeyip, maddi manevi karşılık bulamaması çalışma hayatındaki performansı ve yapılan işin kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu durum verimsiz ve mutsuz personel ile birlikte hata olarak kendini göstermektedir. Bu çalışma da sağlık personelinde motivasyon ve performans anlayışı konusu ele alınacaktır. Bu bağlamda motivasyon ve performans kavramları ayrı ayrı ele alınacak her iki kavramın sağlık hizmetlerindeki yeri ve sağlık personeli üzerindeki etkileri incelenecektir. Bu alanlarda yapılan tezlerden örnekler de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The living conditions negatively change in Turkey nowadays. The factors like stress, tiredness, anxiety, unhappines, lack of motivation Show themselves in every moment of life. Because of the changing living conditions, the expectations and needs of the individuals increase day by day. However they don't find out there turns of their expectations all the time. All these problems also effect the business life of individuals. Only seen as a labour force in worklife, overlooked of their problems, against the busy schedule (intense work pressure) not to be appreciated and not to receive financial and moral return, effect the performance and quality of work done directly. This situtaiıon shows itself as work error with inefficient and unhappy personel. In this study, the performance and the motivation of the health care personnels will be examined. The terms, motivation and performance will be analysed separately. The role of both terms in health care service, the effects of these on health care personel will be examined. And this practice will also involve some samples of thesis about these subjects.