Türk hukukunda arabuluculuk ve teşkilatlanması
Mediation under Turkish law and organisation of mediation
  1. Tez No: 520011
  2. Yazar: MUAMMER EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP GÜNAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
İnanç ve kültür kodlarımızın şekillendirdiği toplum hafızamızda, yansımalarına bugünde şahit olduğumuz, anlaşmazlık çözümlerine ilişkin sulh ve müzakere örnekleri bulunmakla birlikte, 07.06.2012 tarih ve 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile“ARABULUCULUK”başlığı altında farklı, yeni bir hakimsiz-hakemsiz uyuşmazlık çözümü mer'i mevzuatımıza girmiştir. Arabuluculuğun benimsenip uygulanması ve arabulucuların yetiştirilmesi konularında Adalet Bakanlığı, Arabuluculuk Daire Başkanlığının çalışmaları ile önemli başarılar elde edilmiştir. Bugün gelinen aşamada, Arabuluculuk Daire Başkanlığınca yürütülen, Türkiye'de Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesinde, arabuluculuk ve arabulucuların teşkilatlanması ve ilgili kanunlarda düzenlemeler yapılması amacıyla, değişiklik taslaklarının hazırlanması için tüm taraflarla birlikte, Üniversitelerin katılım ve katkılarıyla ortak çalışmalar yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Çalışmamızda; 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunun yürürlüğü ile uygulama alanları çeşitlenerek gelişmesi beklenilen“ARABULUCULUK”konusunda yapılacak mevzuat düzenlemelerinde, üniversitelerin sorumluluğu adına bir görev ifası amaçlanmıştır. Bu kapsamda, literatür, uygulama örnekleri ile mevzuat incelenmiş ve“Arabuluculuk Anketi”başlığıyla yapılan çalışmada, mevzuat değişikiliğine ilişkin değerlendirme, görüş ve öneriler tespit edilmiştir. Arabulucuların sayısındaki artışlar ve arabulucuların dernek ve merkez yapılanmaları altındaki teşkilatlanmalarının eksiklik ve sakıncaları, arabulucular meslek birliği kurulmasını gerektirmektedir. Anayasa'nın 135.Maddesi çerçevesinde meslek birliği kurulabilmesi için yapılacak mevzuat çalışmalarına tüm tarafların katılması sağlanmalıdır. Kurulacak Arabulucular Meslek Birliğinin, ihtiyaç ve beklentileri eksiksiz karşılaması yanında,“ legal-açık-sorgulanabilir”bir teşkilat olabilmesi için gereken dikkat ve gayret gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
In our communal memory, which has shaped by our beliefs and cultural codes, there are examples of peace and negotiation methods that we can still observe their reflections today. In addition to these examples, with Meditation Law No. 6325 (07.June.2012) new and different disagreement solving methods have entered to our current legislation under the title of“MEDITATION”. With the efforts of Meditation Department of Justice Ministry, significant developments achieved in order to make“Meditation”more adopted by society and also raise new mediators. Today, with the purpose of making changes in meditation system, organizaton of mediators and related laws in the“Project of Developing Meditation Application in Legal Disputes”, which is carried out by Meditation Department, it is concluded that in order to make draft plans and move on, works and efforts should be carried out with universities. After the pass of Business Courts Law No. 7036 application areas of“MEDITATION”will be developed and more diversified, in our work, it is aimed to define responsibilities for universities about the new developments. In this context; literature, example applications and legislations have inspected. And in the survey which held under the title of“Meditation Survey”, opinions and suggestions about change of current legislation have detected. The increase in the number of mediators and insufficiency of mediator associations and their central structures, makes it necessary to create professional mediators association. Under the scope of Constitution's 135. Article, for the efforts which will be carried out to establish professional mediators association, it is necessary for all parties to participate. The Professional Mediators Association should met all expectations and needs completely, additionally, the efforts to make the association“legal-open-questionable”should be carried out carefully.