Türkiye'de konut piyasalarının konut arzı ve talebi açısından analizi: 1980-2016 dönemi
Analysis of housing market in Turkey in terms of housing supply and demand: In periods of 1980-2016
- Tez No: 520047
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
2008 Küresel krizi ABD'de ortaya çıkmıştır. Bu dönemde bankalar düşük gelirli ve kötü kredi geçmişine sahip bireylere yüksek riskli ipotekli konut kredileri sağlamışlardır. Bu kredilerin ödenememesi sonucu Küresel kriz ortaya çıkmıştır. Kriz Avrupa'yı etkilediği gibi Türkiye'yi de olumsuz etkilemiştir. Krizin konut sektörünü de olumsuz etkilemesinden dolayı konut sektörü üzerinde çalışmaların artmasına sebep olmuştur. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de 1980-2016 yılları arası konut talebini ve arzını belirleyen unsurlar üzerine çalışılmıştır. Değişkenler test edilmiş ve ileriye dönük önerilerde bulunulmuştur. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konut ile ilgili kavramsal çerçeve genel olarak tanımlanmıştır. Daha sonra Türkiye'de konut sektörünün ekonomi üzerindeki etkisine ayrıntılı olarak değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Türkiye'de konut talebi ve arzını etkileyen unsurlar güncel veriler ile yorumlanmıştır. Sonra planlı dönem boyunca sektör için yapılan politikalara yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise tezde kullanılacak yöntemler tespit edilmiştir. Yöntemler için teorik tanımlamalar yapılmıştır. Teorik tanımlamalardan sonra ise çalışma zaman serisi olduğu için durağanlığı test etmek için Birim kök testi (ADF) uygulanmıştır. Daha sonra önerilerde bulunmak için Vektör Otoregresif Model (VAR) kurulmuştur. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini ortaya koymak için Block Dışsallık Wald Testi serilere uygulanmıştır. Daha sonra Varyans Ayrıştırma (VDC) ve Etki Tepki analizleri aracılığıyla elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda VAR analizi ile elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, konut talebini belirleyen en etkili değişkenin kentleşme oranı, konut arzı için ise üretici fiyat endeksi olduğu sonuçlarına varılmıştır. Konut arz ve talep piyasaları için yapılan Block Dışsallık Wald testine göre iki piyasada da tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The 2008 global crisis arisen in the United States. In this period, the banks have provided high risk mortgage credit to low income and bad credit conditions households. The global crisis emerged when these mortgage credits could not be paid by indiviuals. So the crisis affects Europe as Turkey has also negatively affected. It has also led to an increase in the study on the housing sector because of the adverse effects of the housing sector. The purpose of this study; Determine the demand and supply of housing were stuied between the years 1980-2016 in Turkey. Then, variables have been applied econometric analyzes for prospective suggestion. The study consists of three parts. In the first chapter, the conceptional framework about housing sector is generally defined. Then, it was mentioned in detail the impact on the economy of the housing sector in Turkey. In the second part of the study; Variables affecting the demand and supply of housing in Turkey was reviewed with current data. Then, during the planned period, policy for the housing sector was given this chapter. In the third part of the study; The methods to be used in the thesis were determined theoretical definations have been made for the methods. After the theoritical definations, Unit root test (ADF) was applied to study for stationary because data is the run time series. Then, the Vector Autoregressive Model (VAR) was set up to make recommendations. The Block Externality Wald Test was applied to the series to establish causality relationship between variables. The results obtained by means of Variance Decomposition (VDC) and Impulse Response analyzes were interpreted this part. As a result of the study, the findings obtained by VAR analysis were evaluated. According to findings, it is concluded that urbanization rate is the most explanatory variable determining housing demand and producer price index is for housing supply market. According to the Block Externality Wald test, it is seen that there is a one-way causality relationship in both markets.