Hemşirelerin performans ve motivasyonlarına ilişkin algılarını belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on determining the perceives of performance and motivation of nurses
- Tez No: 520131
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Hemşirelik Hizmetlerinde çalışan hemşirelerin belirli bir dönemdeki motivasyon ve performans değerlendirme düzeylerini belirlemek ve motivasyon düzeyleri ile performans değerlendirme düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını varsa bu ilişkinin yönünü ve şiddetini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde performans değerlendirmesi ile ilgili konular almaktadır. İkinci bölümde motivasyon ile ilgili kaynak taraması sonucunda elde edilen konuyla ilgili genel bilgiler bulunmaktadır. Üçüncü bölümde; araştırmanın evren ve örneklemi, veri toplama araç ve yöntemi ile verilerin analiz yöntemleri ve bulgular ile ilgili verilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; yapılan alan çalışması sunulmuş, elde edilen sonuçlar yorumlanarak öneriler geliştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Şubat-Mart 2018 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Hemşirelik Hizmetlerinde görev yapan tüm hemşireler (N=700) oluşturmaktadır. Toplam ulaşılması gereken hemşire sayısı basit rastgele örnekleme yöntemi ile 137 olarak belirlenmiştir. Anket formlarının dağıtıldığı 150 hemşireden 10'u (%7) çalışmaya katılmayı kabul etmemiştir. Çalışmaya katılım oranı %93 olarak belirlenmiştir. Çalışanların motivasyon düzeyleri ile performans düzeyleri arasındaki ilişkiye bakıldığında içsel motivasyon faktörü ile performans düzeyi arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca hemşirelerin kendi performans değerlendirmesi boyutu ile içsel ve dışsal motivasyon düzeylerinin ilişkili olduğu görülmüştür. Katılımcıların yaşı, hemşirelik kıdem süresi yılı, hastanedeki kıdem süresi yılı ile kendi performansını değerlendirme ve yönetici hemşirelerin performans değerlendirmesi boyutu arasında ters yönlü, çok zayıf güçte ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the motivation and performance evaluation levels of nurses working in the Nursing Services at Akdeniz University Hospital and to determine the relationship between the level of motivation and the performance evaluation levels. The study consists of three parts. In the introduction there is a question about performance evaluation. In the second part, there is general information about the topic obtained as a result of the search for sources related to motivation. In the third chapter; the universe and sample of the researcher, the data collection tool and method, the analysis methods of the data and the findings related to the findings. In the fourth chapter; field work was presented and the results obtained were interpreted and suggestions were developed. The universe of the study is composed of all the nurses (N = 700) working in the Nursing Services at Akdeniz University Hospital between February-March 2018. The total number of nurses to be reached was determined as 137 by simple random sampling method. Ten out of 150 nursing staff (7%) whom survey forms were distributed did not agree to participate in the study. The participation rate in the study was determined as 93%. When the relationship between the motivation levels of the employees and the performance levels is examined, there is a weak relation between the internal motivation factor and the performance level in the positive direction. It was also found that nurses' own performance appraisal dimension correlated with internal and external motivation levels. It was found that there was a very weak and strong relationship between the age of the participants, the years of nursing seniority, the years of seniority in the hospital, and the performance evaluation of the nurses and the performance evaluation of the manager nurses.