Keçiören Estergon Kalesi Kültür Merkezi Etnoğrafya Müzesinde bulunan hat levhaları
Keçiören Estergon Cultural Center exhibited at the Museum of Ethnography Islamic calligraphy tablet
- Tez No: 520169
- Danışmanlar: PROF. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Hüsn-ü Hat sanatı; İslam coğrafyasından ortaya çıkmış, İslamiyetin yayılması ile birlikte farklı kültürlerle buluşarak günümüze kadar ulaşmış, arap alfabesi ile ölçülü ve estetik olarak yazı yazılması sanatıdır. Hat sanatı başta Mushaf-ı Şerif olmak üzere dini ve ilmi eserlerin yazımı, mimari eserlerin süslemeleri, kitabe ve mezar taşları yazılması ile farklı malzemeler üzerine yazılarak levha olarak kullanılması şeklinde geniş bir kullanım alanı ile İslam sanatları arasında önemli bir yere sahiptir. Bu araştırmada Keçiören Estergon Kalesi Kültür Merkezi Etnoğrafya Müzesinde bulunan 12 adet hat levhasının içerik, malzeme, yazı ve süsleme teknikleri, dönem özellikleri ve sanatsal nitelik açısından incelenmesi çalışması yapılmıştır. Araştırmaya; hat sanatı tanımı ve gelişimi, kullanılan araç ve gereçler, kullanım alanları ile yazı çeşitleri hakkında literatür bilgisinden faydalanmak suretiyle ön bilgi oluşturularak başlanmıştır. Daha sonra müze yetkililerinden izin alınarak eserlerin fotoğrafları çekilmiştir. Bilgi formlarında bulunan sorulara yanıt aranarak 12 adet hat levhasının dönemin yazı ve istif özellikleri, süsleme özellikleri, kullanılan malzeme ve teknikler açısından detaylı bilgilerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu levhaların çoğunlukla 18. Ve 19. yüzyıllara ait olduğu, hat sanatı açısından önemli ve kıymetli eserlerin verildiği bu dönemde yaşamış Mustafa Rakım, Mahmud Celalleddin, Mahmud Bedreddin Yazır, Zahide Selma Hanım gibi kıymetli sanatkârların imzalarını taşıdıkları ve yine levha yazımında sıkça kullanılan celi sülüs ve celi ta'lik yazı türleri ile yazılmış oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
İslamic Calligraphy; With the spread of Islam, the Islamic geography has emerged from different cultures together to present, meet with the Arabic alphabet is the art of writing articles as moderate and with aesthetic. Line art at first Mushaf-ı Sharif, including religious and scholarly works, architectural works of the decorations, the inscription and the writing of tombstones with different materials in the form of a letter written on the sheet to be used as a large area of application and the Islamic arts has an important place among. In this study, Keçioren Estergon Castle cultural centre Ethnography Museum in 12 islamic calligraphy in the plate content, material, writing and decoration techniques, period features and artistic examination in terms of qualifications. Research; the definition and development of calligraphy, used car and equipment, uses and types of writing as literature was created by take advantage of prior knowledge. Museum officials later photographs were taken of the works by permission. In response to questions contained in the forms of information by searching articles and 12 islamic calligraphy in the plate era ornament features stackable features, materials and techniques, large scale detailed in terms of information. This sheet of mostly 18. And 19. a centuries-old belongs, in terms of important and valuable works of calligraphy is issued during this period lived Mustafa Rakım, Mahmoud Celalleddin, Mahmoud Bedreddin Yazır, Zahide Selma like the Lady precious writing of the characteristic jargon, and yet they carry the signature sheet frequently used types of ta celi sulus and a celi talik because they were written with celi.