Submasif pulmoner tromboemboli tanılı hastalarda yarı dozda trombolitik tedavi ile düşük molekül ağırlıklı heparin tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of half-dose thrombolytic therapy and low-molecular-weight heparin therapy in patients with submassive pulmonary thromboembolism
- Tez No: 520218
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Amaç: Submasif pulmoner tromboemboli tedavisinde yarı dozda doku plazminojen aktivatörü (tPA) (50 mg alteplase/2 saat) artı düşük molekül ağırlıklı heparin (DMAH) ile sadece DMAH tedavisi verilen hastalar arasında mortalite, hemodinamik dekompanzasyon, kanama komplikasyonu ve 6 ay sonunda nüks pulmoner tromboemboli, pulmoner hipertansiyon gelişimi açısından bir farklılık olup olmayacağının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Aralık 2014-Ocak 2018 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran submasif pulmoner emboli tanılı 38 hastaya yarı dozda tPA artı DMAH, diğer 38 hastaya da sadece DMAH tedavisi verildi. Tedaviye her iki grupta da oral antikoagülan veya DMAH ile devam edildi. Hastaların semptomları, risk faktörleri, vital bulguları, elektrokardiyografi bulguları, kan gazları, kardiyak biyobelirteçleri, Wells, modifiye Geneva, mMRC dispne skoru, PESİ ve sPESİ skorları, akciğer grafisi, ventilasyon perfüzyon sintigrafisi, alt ekstremite venöz doppler ultrasonografisi, ekokardiyografi ve toraks bilgisayarlı tomografi anjiografileri değerlendirildi. İki grup arasında pulmoner arteriyal bilgisayarlı tomografi obstrüksiyon indeksleri (PABTOİ) karşılaştırması yapıldı. Bulgular: İlk 7 günde ve 30 günde toplam ölüm/hemodinamik dekompanzasyon yarı dozda tPA grubunda DMAH grubuna göre anlamlı olarak daha az görüldü (sırasıyla p:0,028 ve p:0,009). Altıncı ay kontrollerinde rekürren emboli ve pulmoner hipertansiyon gelişimi açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p:1,000 ve p:0,778). Hastaların kanama komplikasyonlarına bakıldığında hiçbir hastada intrakranial kanama tespit edilmedi. İki grup arasında majör ya da minör kanama komplikasyonları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Tartışma ve Sonuç: Submasif pulmoner emboli tanılı hastalarda yarı dozda trombolitik tedavinin DMAH tedavisine göre ilk 7 ve 30 günlük dönemde ölüm/hemodinamik dekompanzasyonu daha fazla önlediği çalışmamızda gösterilmiştir. Bu nedenle bu grup hastalarda kanama komplikasyonunu arttırmaksızın ölüm/hemodinamik dekompanzasyonun daha az görülmesini sağladığından, yarı dozda trombolitik tedavi verilmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz. ANAHTAR SÖZCÜKLER: düşük molekül ağırlıklı heparin tedavisi, submasif pulmoner tromboemboli, venöz tromboemboli, yarı dozda trombolitik tedavi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is, establishing the differences, in mortality rates, hemodynamics, hemorrhagic complications, recurrence in six month period and recent pulmonary hypertension ratios (between two group of patients) with submassive pulmonary thromboembolism, treated with half dose tissue plasminogen activator (tPA) (50 mg alteplase /2 hour) plus low molecuar weight heparin (LMWH) and only LMWH. Material and Method: Patients diagnosed with submassive pulmonary embolism in Ondokuz Mayis University Medical Faculty Hospital between December 2014 and January 2018 treated with half dose tPA plus LMWH (n=38) and only LMWH (n=38). Maintenance therapy has continued with oral anticoagulants and LMWH in two groups. Symptoms, risk factors, vital signs, electrocardiographic findings have been recorded; blood gas analysis, cardiac biomarkers, chest x-ray, ventilation perfusion scintigraphy, venous doppler ultrasound of lower limbs, echocardiography and computed tomography pulmonary angiography, Wells scores, modified Geneva scores, mMRC scores, PESI and sPESI have been evaluated. Pulmonary arterial obstruction indexes are compared between two group. Findings: Mortality rate and hemodynamical decompensation in first 7 and 30 day period, was less in half dose tPA group (respectively p:0,028 and p:0,009). There was no significant difference between two group in recurrence and pulmonary hypertension after six month (p:1,000 and p:0,0778). No intracranial hemorrhage was detected in two group. There was no significant difference in major or minor hemorrhagic complications between two group. Discussion and Conclusion: Current study shows that half dose tPA prevents mortality and hemodynamic worsening succesfully, in first 7 and 30 day period, compared with LMWH in patients with submassive pulmonary thromboembolism. According to our findings, we recommend half dose thrombolytic therapy, regarding better survival rates and less hemorrhagic complications, hemodinamic decompensation and less mortality in this group of patients. KEYWORDS: Half dose thrombolytic therapy, low molecular weight heparin, submassive pulmonary thromboembolism, venous thromboembolism