Spider fauna, systematic and ecology of Gaziantep University central campus
Gaziantep Üniversitesi (kampüs) merkezi yerleşkesi örümcek faunası, sistematiği ve ekolojisi
  1. Tez No: 520287
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN YAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİLE AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
2002-2014 yıllarının Şubat-Aralık döneminde gerçekleştirilen bu çalışmada, Gaziantep Üniversitesi (kampüs) merkezi yerleşkesinde örümcek örnekleri toplanmıştır. Çalışma sonucunda 19 familya ve 12 cinse ait 19 tür tespit edilmiştir. Türler faunastik, ekolojik ve sistematik açıdan incelenmiştir. Araştırma alanının konumu ve örümcek faunası ile ilgili önceki bilgiler belirtilmiş ve toplama metodları açıklanmıştır. Çalışma alanından kayıt edilen her taksonun tanımı yapılmış, teşhis anahtarı hazırlanmış ve ilgili şekiller gösterilmiştir. Ayrıca her bir türün taksonomik referansı, sinonimleri, habitatı, ekolojisi, Türkiye'deki ve Dünyadaki dağılışı ile incelenen materyalin toplama bilgileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which was performed in the term of February- July between 2002 and 2014, spider samples were collected in the campus settlement of Gaziantep University (campus). 19 spider species belonging to 12 genus and 19 families were established in the region. The species were investigated in point of fauna, ecology and systematics. Previous data on the location and spider fauna of the research area were determined, and the collection methods were explained. The description of each taxa recorded from the study area was made, the identification keys were prepared, and the related figures were shown. In addition, taxonomic reference, synonyms, habitats, ecology, distribution in Turkey and the World, collection data on examined material for each species were given.