Gaziantep ilinde (merkez ilçe) leş üzerindeki Calliphoridae ve Sarcophagidae (diptera) faunalarının belirlenmesi
Determination of calliphoridae and sarcophagidae fauna on the carrion in gaziantep province
- Tez No: 520288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Zooloji, Forensic Medicine, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep ilinde kriminal entomoloji yönünden önemli olabilecek Diptera türlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gaziantep (Şehitkamil) ilinde gölgelik ve güneşli olmak üzere iki farklı lokalite seçilmiş ve buralara içinde tavuk ciğeri bulunan tuzaklar yerleştirilmiştir. Aylık tekrarlı şekilde 1 yıl boyunca tuzaklardaki yumurta, larva, pupa ve erginler örnekler toplanmıştır. Yakalan örneklerin tür teşhisleri steriomikroskop kullanılarak yapılmıştır. Sonuç olarak, Calliphoridae familyasından 3 altfamilyaya ait 4 tür (Calliphora vicina, C. vomitoria Chrysomya albiceps, Lucilia sericata) ve Sarcophagidae familyasından 1 altfamilyaya ait 6 tür (Sarcophaga (Bercaea) africa, S. (Liopygia) crassipalpis, S. (Liosarcophaga) dux, S. lehmanni, S. (Helicophagella) melanura, ve S. (Liosarcophaga) tibialis) olmak üzere toplam 10 tür teşhis edilmiştir. Bu çalışma ile ülkemizde sınırlı sayıda yapılan kriminal entomoloji çalışmalarına bir yenisi eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the types of Diptera that may be important in terms of criminal entomology in Gaziantep province. In the province of Gaziantep (Şehitkamil) two different loqualities, including shade and sunshine, were selected and traps with chicken livers were placed. Examples of eggs, larvae, pupae and adult samples were collected for a period of one year in a recurring monthly manner. Identification of the collected samples was carried out using a stereo microscope. As a result, including 4 species (Calliphora vicina, C. vomitoria Chrysomya albiceps, Lucilia sericata) belonging to 3 subfamily of Calliphoridae and 6 species (Sarcophaga (Bercaea) africa, S. (Liopygia) crassipalpis, S. (Liosarcophaga) dux, S. lehmanni, S. (Helicophagella) melanura, ve S. (Liosarcophaga) tibialis) belonging to 1 subfamily of Sarcophagidae total of 10 species were determined. This study will be an important source for criminal entomology where a limited number of studies are conducted in our country.