Fertil-infertil kadınların üreme fonksiyonları hakkındaki bilgilerinin stres düzeyine etkisi
The effect of fertile-infertile women's knowledge about reproductive functions on stress level
  1. Tez No: 520315
  2. Yazar: BURCU ÇAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET FERTİL-İNFERTİL KADINLARIN ÜREME FONKSİYONLARI HAKKINDAKİ BİLGİLERİNİN STRES DÜZEYİNE ETKİSİ Burcu ÇAKI Yüksek Lisans Tezi, Hemşirelik Anabilim Dalı Halk Sağlığı Hemşireliği Yüksek Lisans Programı Tez danışmanı: Dr.Öğr.Üyesi Rabia SOHBET Temmuz 2018, 67 sayfa Araştırma, fertil-infertil kadınların üreme fonksiyonları hakkındaki bilgilerinin stres düzeyine etkisini belirlenmek amacıyla yapılmış tanımlayıcı-kesitsel bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini; 2016 yılında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum poliklinik ve servisine başvuran 4339 gebe ve 2458 infertil kadın oluştururken; 223 gebe ve 157 infertil toplam 380 kadın araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında tanımlayıcı özellikleri ve üreme fonksiyonları bilgi düzeylerini belirlemek için hazırlanan anket formu ile Fertilite Sorun Envanteri(FSE) kullanılmıştır. Veriler SPSS 20 programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACAT THE EFFECT OF FERTİLE-INFERTİLE WOMEN'S KNOWLEDGE ABOUT REPRODUCTİVE FUNCTİONS ON STRESS LEVEL Burcu ÇAKI Master Thesis, Degree of Nursing Public Health Nursing Graduate Program Thesis Advisor: Dr. Rabia SOHBET July 2018, 67 pages The research is a descriptive cross-sectional study which is designed to determine the effects of fertile and infertile women's knowledge about reproductive functions on stres level. While there are 4339 pregnant and 2458 infertile women who applied to Gaziantep University Sahinbey Research and Practice Hospital , obstetrics and gynecology clinic and service in 2016 included in the study ; the sample of the study is consisted of 223 pregnant and 157 infertile women.To collect data, the questionnaire prepared to determine the descriptive characteristics and the knowledge level of reproductive functions and Fertility Problem Inventory ( FPI) have been used. The data were evaluated in the SPSS 20 program.