Çanakkale'de dağılış gösteren Mauremys rivulata (Testudinata: Geoemydidae) populasyonlarında büyüklüğe bağlı hematolojik parametrelerin incelenmesi
Examination of size-dependent hematological parameters in populations of Mauremys rivulata (Testudinata: Geoemydidae) distributed in Canakkale
  1. Tez No: 520342
  2. Yazar: HAZAL BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Hematoloji, Biology, Hematology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale'de yayılış gösteren Mauremys rivulata türüne ait 49 (18 juvenil, 31 ergin) bireyin vücut büyüklüğünün hematoloji (eritrosit sayısı, lökosit sayısı, ortalama eritrosit hacmi, ortalama eritrosit hemoglobini, ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu, hemoglobin ve hematokrit) ve plazma biyokimyası (glukoz, kalsiyum, kolesterol, trigliserit, kreatinin, ürik asit, total protein, demir, albumin, fosfor, magnezyum) değerleri üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Plazma biyokimyası değerleri için, örneklerin kaudal veninden alınan kan, içerisinde lityum heparin olan biyokimya tüplerine aktarılıp santrifüj edilerek plazma kısmı ayrılmıştır. Plazma biyokimyası değerleri için otoanalizör cihazı kullanılmıştır. Diğer hematolojik parametreler manuel olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, Mauremys rivulata türünün hematoloji ve plazma biyokimyası değerlerinin referans aralıkları tespit edilerek vücut büyüklüğünün etkisi belirlenmiştir. Juvenil ve ergin bireylerin hematoloji ve plazma biyokimyası karşılaştırıldığında; juvenil bireylerde eritrosit sayısı ve kalsiyum değerleri erginlere göre daha düşük, ürik asit ise daha yüksek bulunmuştur. Plazma biyokimyası değerleri vücut büyüklüğüne bağlı olarak Pearson Korelasyon testi kullanılarak değerlendirildiğinde; kalsiyum ve magnezyumda önemli farklılıklar bulunmuştur. Vücut büyüklüğü arttıkça kalsiyum ve magnezyum değeri arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of body size of Mauremys rivulata specimens (49 specimens, 18 juvenile, 31 adult) located in Çanakkale on the values of hematology (erythrocyte count, leukocyte count, mean erythrocyte volume, mean erythrocyte hemoglobin, mean erythrocyte hemoglobin concentration, hemoglobin and hematocrit) and plasma biochemical values (glucose, calcium, cholesterol, triglyceride, creatinine, uric acid, total protein, iron, albumin, phosphorus, magnesium) effect was determined. For plasma biochemical values, blood from the caudal vein of the samples was transferred to biochemical tubes containing lithium heparin and centrifuged the plasma portion is separated. An autoanalyzer was used for plasma biochemical values. Other hematological parameters were determined manually. As a result, the influence of body size was determined by giving reference intervals of hematology and plasma biochemistry values of Mauremys rivulata. When hematology and plasma biochemistry of juvenile and adult individuals are compared, the number of erythrocytes and calcium values in juvenile individuals were lower than those of adults, and uric acid was found higher. According to Pearson Correlation test; plasma biochemical values have been found to vary significantly between calcium and magnesium depending on body size. As body size increases, calcium and magnesium levels increase.