Kemik iliği transplantasyonu yapılan hastalarda herpes virüslerin moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of herpervi̇rüses in patients with bone marrow transplantation with molecular methods
  1. Tez No: 520388
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Herpesvirüsler primer enfeksiyondan sonra latent olarak ömür boyu kaldığından, kemik iliği transplantasyonu (KİT) nedeniyle alınan immünsupresif ilaçlar bu virüslerin reaktive olmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle KİT hastalarında Herpesvirüslerin araştırılması hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Hematoloji kliniğinde, kemik iliği transplantasyonu yapılan hastalarda Tip 1-7 Herpesvirüslerin moleküler yöntemlerden biri olan Multipleks Real Time PCR ile araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, Ocak 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji kliniğine, kemik iliği nakli için gelen 60 hasta dahil edilmiştir. Her hastadan KİT öncesi ve KİT sonrası olmak üzere iki kez kan alınarak çalışılmıştır. Otolog transplantasyonlarda KİT sonrası 60. günde, Allojenik transplantasyonlarda ise 90. günde kan alınmıştır. Herpesvirüslerin tiplendirilmesi için, Multipleks Real Time PCR [EZ1/FTD Neuro9 (Fast Track Diagnostics, Luxembourg)] kiti kullanılmıştır. Çalışmada, nakil öncesinde 18 (%30), nakil sonrasında 10 (%16.7) hastada Herpesvirüs tespit edilmiştir. Nakil önceside hastaların; 11'inde (%18.3) CMV, ikisinde (%3.3) HHV-6, üçünde (%5) HHV-6 ve CMV, ikisinde (%3.3) EBV ve CMV saptanmıştır. Nakil sonrası hastaların; dördünde (%6.6) CMV, birinde (%1.6) HHV-6, birinde EBV (%1.6), birinde (%1.6) HHV-6 ve CMV, ikisinde (%3.3) EBV ve CMV, birinde (%1.6) EBV ve HHV-6 saptanmıştır. Nakil öncesi ve sonrasında 36 (%60) hasta negatif, dört (%6.66) hasta pozitif saptanmıştır. Nakil öncesinde negatif bulunan altı (%10) hasta nakil sonrasında pozitif saptanırken, 14 (%23.33) hasta nakil öncesinde pozitifken nakil sonrasında negatif bulunmuştur. Sonuç olarak, KİT sonrasında Herpesvirüslerin reaktivasyonu veya bulaşı, immünsupresyon nedeniyle önemli sonuçlar doğurabileceğinden takip edilmesi uygun bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because Herpesvirüses are latent in the human body after primary infection, immunosuppressive drugs taken for bone marrow transplantation (BMT) impair the immune system and allow these viruses to become reactive. Therefore, the search for Herpesvirüses in BMT patients is vital. In this study, it was aimed to investigate Herpesvirüses Type 1-7 by using Multiplex Real Time PCR which is one of the molecular methods in bone marrow transplantation patients in Gaziantep University Hospital Hematology clinic. 60 patients who received bone marrow transplantation from Gaziantep University Sahinbey Research and Practice Hospital Hematology Clinic between January 2017 and January 2018 were included in the study. Blood was taken from each patient twice before and after the BMT. In autologous transplantations; blood was taken at 60 days after the BMT and at 90 days after allogeneic transparencies. Typing of Herpesvirüses was performed using the multiplex real time PCR kit [EZ1 / FTD Neuro9 (Fast Track Diagnostics, Luxembourg)]. In the study, 18 (30%) patients were found to have Herpesvirüs in the hospital before transplantation and 10 (16.6%) patients after the transplantation. It has been found that 11 patients (18.3%) had CMV, 2 (3.3%) had HHV-6, 3 (5%) had HHV-6 and CMV, 2 (3.3%) had EBV and CMV before transplantation. EBV (1.6%) in 1, HHV-6 and CMV in 1 (1.6%), and EBV in 2 (3.3%) in one patient (6.6% and CMV, 1 (1.6%) EBV and HHV-6 were detected after transplantation. Before and after transplantation, 36 (60%) patients were negative and 4 (6.66%) patients were positive. While 6 (10%) patients determined as negative before the transplantation found as positive after transplantation, and 14 (23.33) patients that determined as positive before transplantation found as negative after transplantation. As a result, reactivation or transmission of Herpesvirüs in BMT patients should be monitored as they may have important consequences in immunosuppressed patients.