Repeat breeder ineklerde tohumlama sonrası progesteron, hCG ve progesteron+hCG uygulamasının gebe kalma oranları üzerine etkisi
Effect of progesterone, hCG and progesterone+hCG treatment after artificial insemination on conception rates in repeat breeder cows
- Tez No: 520445
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sunulan çalışmanın amacı, repeat breeder ineklerde tohumlama sonrası progesteron ve hCG uygulaması ile luteal fonksiyon desteklenerek; plazma progesteron düzeyinin artırılması, embriyonik ölüm oranlarının azaltılması ve dolayısıyla gebe kalma oranlarının artırılmasıdır. Çalışma materyalini; en az bir kez doğum yapmış, 10 yaşından küçük, seksüel siklusları düzenli olan ve rektal palpasyon/ultrasonografik muayenelerde genital sisteminde herhangi bir sorun tespit edilmeyen, en az 3 kez tohumlandığı halde gebe kalmamış, 169 baş sağlıklı, Holstein ırkı inek oluşturdu. Çalışmaya dahil edilen ineklere PGF2α ön senkronizasyonuyla birlikte ovsynch östrus senkronizasyon programına uygulandı. Senkronizasyon bitiminde sabit zamanlı olarak tohumlanan inekler (0. gün) inekler 4 eşit gruba ayrıldı. Birinci gruba (Progesteron grubu, n=40) dahil edilen ineklere, 84. saatte (3,5. günde) vaginaya PRID yerleştirildi ve 9. günde vaginadan uzaklaştırıldı. İkinci gruba (hCG grubu, n=40) dahil edilen ineklere 7. günde hCG kas içi uygulandı. Üçüncü grup (Progesteron+hCG grubu, n=40) hayvanlara ise progesteron ve hCG uygulamaları kombine edilerek yapıldı. Dördüncü gruptaki (Kontrol grubu, n=40) hayvanlara herhangi bir uygulama yapılmadı. Tüm ineklerden progesteron düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla 3.5, 7, 12 ve 18. günlerde olmak üzere 4 kez kan örneği alındı. Tohumlanan ineklerin gebelik muayeneleri 30. günde real time ultrasonografi ile yapıldı. Ultrasonografik muayenede gebe kalma oranı Grup I'de %40,47; Grup II'de %37,50; Grup III'te %44,44 ve Grup IV'te ise %30,95 olarak belirlenmiştir (p>0,05). Yapılan progesteron ölçümlerinde tüm gruplarda tohumlama sonrası 3,5. günde progesteron düzeyi
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to support the luteal function with progesterone and hCG treatment following insemination in repeat breeder cows; thereby increasing the level of plasma progesterone, reducing embryonic death rates and thus increasing conception rates. Study material was consisted of 169 healthy Holstein breed cows who had at least one birth, were under 10 years of age, had regular sexual cycles and had no problems in the genital system in rectal palpation / ultrasonographic examinations, were not pregnant despite inseminated at least 3 times. The cows included in the study were applied to the ovsynch estrus synchronization program with PGF2α pre-synchronization. At the end of the synchronization, the cows inseminated at fixed time (day 0) were divided into 4 equal groups. The cows included in the first group (Progesterone group, n = 40), PRID were placed in the vagina at the 84th hour (day 3.5) and removed from the vagina on the 9th day. In the second group (hCG group, n = 40), hCG was administered intramuscularly on the 7th day. In the third group cows (Progesterone + hCG group, n = 40) were combined with progesterone and hCG applications. In the fourth group (control group, n = 40), no application was made to the animals. In order to evaluate the progesterone level of all cows, blood samples were collected 4 times on 3.5, 7, 12 and 18 days. Pregnancy examinations of the cows were performed by real time ultrasonography on the 30th day. In ultrasonographic examination, the conception rate was 40.47% in Group I; 37.50% in Group II; 44.44% in Group III and 30.95% in Group IV (p> 0.05). In progesterone measurements, the ratio of cows with progesterone levels