Elit seviyedeki tenisçilerin görev ve ego yönelimi hedeflerinin başarı motivasyonlarına etkisinin araştırılması
The relationship between task and ego orientation and success motivation in tennis sports
- Tez No: 543807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yapılan bu araştırmada tenis sporcularında görev ve ego yönelimi ile başarı motivasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 8 ve üzeri yaş grubunda bulunan 103 kadın 150 erkek olmak üzere toplam 253 tenis sporcusu dâhil edilmiştir. Araştırmaya katılan tenis oyuncularının görev ve ego yönelimlerinin belirlenmesinde“Sporda Görev ve Ego Yönelimi Ölçeği”kullanılmış, başarı motivasyonunun belirlenmesinde ise Willis Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22.0 veri analiz programında Independent t test, One Way ANOVA ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda sporcuların görev ve ego yönelimlerinin cinsiyet ve spor yapma yılı değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık göstermediği (p>0.05), buna karşılık sporcuların görev ve ego yönelimlerinin yaş gruplarına ve eğitim düzeylerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Present study aimed to investiagte the relationship between task and ego orientation and success motivation in tennis athletes. A total of 253 tennis athletes, of which 103 female and 150 male in the age group of 8 and over participated in the study.“Task and Ego Orientation in Sports Scale”was performed to determine the task and ego orientations of the tennis athletes participating in the study, Sports-Specific Success Motivation Scale by Willis was used in the determination of success motivation. Independent t test, One Way ANOVA and correlation analysis in SPSS 22.0 data analysis program were used in statistical analysis of the data gathered in the study. At the end of the study, it was found that there was no statistically significant difference in the task and ego orientations of the athletes according to variables of gender and sporting year (p>0.05), on the other hand, the athletes' task and ego orientations showed statistically significant differences according to age groups and education levels (p 0.05).