İstanbul İli Avrupa yakası fitness antrenörlerinin tükenmişlik duygu durumu, stresle başa çıkma tarzları ile yardım arama tutumlarının incelenmesi
The examination of the fitness coaches level of burnout, ways to cope with stress and attitude towards asking for help on the European side of Istanbul
- Tez No: 520520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İstanbul İli Avrupa Yakası Fitness Antrenörlerinin Tükenmişlik Duygu Durumu, Stresle Başa Çıkma Tarzları İle Yardım Arama Tutumlarının İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı İstanbul İli Avrupa Yakası'nda bulunan fitness antrenörlerinin tükenmişlik duygusu, stresle başa çıkma ve yardım arama tutumlarını belirlemek, belirlenen bu özelliklerin de; yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, gelir düzeyi, günlük çalışma süresi, başka bir işte çalışma, herhangi bir aktiviteye katılma, hastalık geçirme, kullanılan bir ilacın olması ve düzenli yapılan haftalık antrenman süresi gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Yöntem: Bu amaç doğrultusunda; Avrupa Yakası'nda bulunan 129'u kadın 272'si erkek olmak üzere toplam 401 fitness antrenörüne; demografik özelliklerini belirlemek amacı ile araştırmacıların oluşturduğu Kişisel Bilgi Formu, Çapri (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Tükenmişlik Ölçeği; Türküm (2002) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Stresle Başa Çıkma Ölçeği ve Özbay, Yazıcı, Palancı ve Koç (1999) tarafından geliştirilen Yardım Arama Tutumları Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.00 paket programında analiz edildiğinde; normal dağılıma uymadıkları için Man Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile ilişki için korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is determine the burnout emotional state, ways of coping with stress and help-seeking attitudes of fitness trainers on european side of İstanbul. Also it is to examine whether these characteristics differ according to the variables such as age, gender, marital status, childbearing, level of income, daily working time, working another job, participate in any activity, have an illness, drug use and weekly training time. Method: İn this study, personal information form created by researchers for determination of demographic characteristics, burnout scale adapted to turkish by Çapri(2006), scale to cope with stress adapted turkish by Türküm(2002), help-seeking attitudes scale developed by Özbay, Yazıcı, Palancı and Koç (1999) were applied to a total 401 (129 female, 272 male) fitness trainers on europe side of İstanbul. The data were analyzed in the SPSS 22.00 package program and showed nonparametric distribution. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests for the comparison, correlation analysis for the relationship were applied.