Meme kanserinde 3 boyutlu radyoterapi ve yoğunluk ayarlı radyoterapi planlama tekniklerinin dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of 3 dimensional radiotherapy and intensity modulated radiation therapy planning techniques in breast cancer
- Tez No: 520567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA ŞİRİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Meme kanseri tanılı hastalarda, hedef hacimler ve risk altındaki organlar açısından üstün olan radyoterapi tekniğini belirlemek. Yöntem:Bu çalışmada, modifiye radikal mastektomi uygulanan 20 meme kanseri tanılı hasta yer almaktadır. Tarafımızca her hasta için 2 farklı tedavi planı (3BKRT ve YART) çalışıldı. Göğüs duvarı, supraklavikular, aksiller ve/veya mammaria interna lenfatik bölgeler klinik hedef hacim (CTV) olarak konturlandı. Planlanan hedef hacim (PTV), CTV'ye 0,5 cm marj (posterior marj 0,3cm) verilerek oluşturuldu. Hedef hacimlerin ve normal doku hacimlerinin (kontralateral meme, kalp, ipsilateral akciğer) aldığı dozlar ile homojenite indeksleri (HI) karşılaştırıldı. Kalp, karşı meme ve aynı taraf akciğer için sırasıyla; Dmean ve V25, Dmean ve Dmax, D5 ve D20 değerlendirildi. Ek olarak, PTV için D2, D98, D95 ve Dmean değerleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective:To detect the superior radiotherapy technique in patients with breast cancer in terms of the target volumes and the organ at risk (OAR). Method: In this study, we included 20 breast cancer patients who were applied modified radical mastectomy. Two different treatment plans (IMRT and 3DCRT) were prepared for each patient. Chest wall, supraclavicular, axillary and/or mammaria interna lymphatic regions were contoured as clinical target volüme (CTV). For planning target volüme (PTV), 0,5 cm was added to CTV (post margin; 0,3 cm). The doses of the target volumes and the OAR volumes (contralateral breast, heart, ipsilateral lung), the homogeneity index (HI) were compared. For the heart, the contralateral breast, the ipsilateral lung, Dmean and V25, Dmean and Dmax, D5 and D20 were evaluated, respectively. In addition, D2, D98, D95 ve Dmean were investigated for the PTV.