Spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin olumlu sosyal ve saldırgan davranışları ile okula yönelik tutumlarının incelenmesi
The examination of the positive social and aggressive behaviors and attitudes towards school students who do and do not do sports
  1. Tez No: 520581
  2. Yazar: SERHAN NERGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin olumlu sosyal ve saldırgan davranışları ile okula yönelik tutumlarının cinsiyet ve akademik başarı değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak ve spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin olumlu sosyal ve saldırgan davranışları ile okula yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Antalyada iki farklı lisede (Muratpaşa Anadolu Lisesi ve 75.yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi) okuyan, 195'i kız ve 205'i erkek olmak üzere toplam 400 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada seçkisiz olmayan örneklem çeşitlerinden amaçsal örnekleme (purposive sampling) yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada, araştırmacılar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Olumlu Sosyal ve Saldırgan Davranışlar Ölçeği”ve“Okula Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak, değişkenler incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 18 programı ile analiz edilmiştir. Veri analizinde bağımsız örneklem t-testi, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis testi, çoklu karşılaştırmalarda One Way ANOVA testi ve değişkenler arası ilişkiyi ortaya koymada Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research; the positive social and aggressive behaviors and attitudes towards the school of the high school students who do and do not do sports differ in terms of gender and academic achievement variables and to examine the relationship between positively social and aggressive behaviors of sportsmen and non-sports high school students and their attitudes towards the school. Method: The research was carried out on a total of 400 students, 195 of whom were girls and 205 were males, who attended two different high schools in Antalya (Muratpaşa Anatolian High School and the 75th year Republican Anatolian High School) in 2017-2018 academic year. In the study, purposive sampling method was used from non-random sample types. In this study,“Personal Information Form”,“Prosocial and Aggressive Behaviors Scale”and“Attitude Toward School Scale”were used prepared by the researchers. The obtained data were analyzed by SPSS 18 program. Independent sample t-test and Kruskal-Wallis test were used for binary comparison, One Way ANOVA test and Mann Whitney-U test were used in multiple comparisons and Pearson correlation coefficient in relation between variables.