Açık böbrek cerrahisi uygulanan hastalarda progresif gevşeme egzersizinin ameliyat sonrası ağrı düzeyine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of progressive relaxation exercise on postoperative pain level in patients undergoing open renal surgery
- Tez No: 520589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Açık böbrek cerrahisi uygulanan hastalarda, progresif gevşeme egzersizi uygulamasının ameliyat sonrası ağrı üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Deneysel model kullanılarak yapılan çalışmanın örneklemini, açık böbrek cerrahisi uygulanan 31'i girişim, 30'u kontrol grubunda olmak üzere toplam 61 hasta oluşturmuştur. Girişim grubuna ameliyat sonrası 0., 1., 2. ve 3. günlerde progresif gevşeme egzersizi uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise rutin klinik uygulama yapılmıştır. Veriler hasta tanılama formu, ameliyat sonrası hasta izlem formu ve görsel kıyaslama ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular: Çalışmada progresif gevşeme egzersizi yapan girişim grubunun, görsel kıyaslama ölçeği ağrı şiddeti puan ortalamalarında ameliyat sonrası 2. ve 6. saat, 1., 2., 3. gün ilk ve ikinci ölçümlerin tamamında anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose:. To investigate the effect of progressive relaxation exercise on open renal surgery patients with postoperative pain. Method: The study, conducted by experimental model, included 61 open renal surgery patients; 31 of whom in the intervention group and 30 in the control group. Progressive relaxation exercise was applied to the intervention group on days 0, 1, 2 and 3 postoperatively. Routine clinical application was performed for the control group. The data was collected with the help of patient diagnosis form, post-operative patient follow-up form and visual comparison scale. Findings: The study detected significant difference in the mean visual analogue scale pain severity values of the intervention group-which implemented progressive relaxation exercise- with regard to all the first and second postoperative measurements at the 2nd and 6th hours, and day 1, 2, 3. Further analysis characterised statistically significant decrease in visual analogue scale values. At the end of the 0-3 days follow-up, the mean visual analogue scale score was zero in the intervention group and 2.18 in the control group.