Kanguru bakımının prematüre bebeklerin fizyolojik parametreleri, büyümeleri, beslenmeye geçişi ve taburculuğa etkisi
The effect of kangaroo care on the physiological parameters, growth, feeding and discharge of premature infants
  1. Tez No: 579033
  2. Yazar: SEDA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDAR ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Literatürdeki çalışmalar incelendiğinde kanguru bakımı alan prematüre ve yenidoğan bebeklerin fizyolojik parametrelerinde, büyümelerinde, hastaneden taburculuk sürelerinin azalmasında olumlu etkilerinin olduğu ve annelerin de oral besleme ve emzirme konusunda daha istekli oldukları görülmektedir. Araştırmanın amacı prematüre bebeklerde kanguru bakımının bebeklerin fizyolojik parametrelerine, büyümelerine, oral beslenmeye geçiş ve taburculuk sürelerine olan etkisini incelemektir. Araştırmanın verileri Eylül 2018- Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım'a başvuran hastalar, örneklemini de 28-34. haftalarında doğmuş olan prematüre bebekler oluşturmaktadır. Kanguru bakımını yapmak isteyen 15 anne çalışma grubuna, kanguru bakımını yapmak istemeyen, araştırmaya katılmayı kabul eden 15 anne ise kontrol grubuna alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu, Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu ve Kanguru Bakımı İzlem Formu kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesindeki istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22.0 programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ortalama, standart sapma, Student t testi, Mann Whitney U testi, Paired sample t testi, Ki-kare testi, Fisher's Exact test, Continuity Correction (Yates) testi ve One sample kolmogorov- simirnow testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kanguru bakımı uygulanan ve uygulanmayan bebeklerin ilk izlem ve taburculuk sırasındaki satürasyon değerleri, solunum sayıları ve büyümeleri, beslenmeye geçiş ve taburculuk günleri arasında istatistiksel açıdan bir fark olmadığı görülmüştür (p›0.05). İki grup arasında ilk izlemde kalp tepe atımları ve vücut sıcaklıkları açısından, taburculukta ise sadece vücut sıcaklıkları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. (p ‹0.05). Kanguru bakımı alan bebeklerin ilk izlem ve taburculuk değerleri karşılaştırıldığında ise vücut sıcaklıklarının değişimi açısından anlamlı bir fark olmadığı (p›0.05), kalp tepe atımları, satürasyon değerleri ve solunum sayıları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır (p‹0.05). Sonuç olarak, kanguru bakımının bebeklerin fizyolojik parametrelerine olumlu yönde etki ettiği, büyümeleri, oral beslenmeye geçişleri ve taburculuk sürelerine tek başına kanguru bakımının etkili olmadığı görülmüştür. Kanguru bakımı konusunda ailelerin ve sağlık personelinin bilgilendirilmesi ve her iki grup için de eğitimler düzenlenmesi, kanguru bakımı konusunda daha çok araştırmanın yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
When the studies in the literature are examined, it is seen that the premature and newborn infants receiving kangaroo care have positive effects on physiological parameters, growth, decrease of hospital discharge time and mothers are more willing about oral feeding. The aim of our study was to investigate the effect of kangaroo care on premature infants' physiological parameters, growth, transition to oral feeding and discharge times. The data of the study was collected between September 2018 and June 2019 at the Neonatal Intensive Care Unit of Göztepe Training and Research Hospital, Istanbul Medeniyet University. The population of the study consisted of patients who applied to Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit. Sample 28-34. Premature babies born in the third week of pregnancy. Fifteen mothers who wanted to do kangaroo care were included in the study group and 15 mothers who did not want to do kangaroo care and accepted to participate in the study were included in the control group. In this research, Family Identification Information Form, Baby Identification Information Form, Kangaroo Care Monitoring Form were used as data collection tools. IBM SPSS Statistics 22.0 program was used for statistical analysis. Mean, standard deviation, Student t test, Mann Whitney U test, Paired sample t test, Chi-square test, Fisher's Exact test, Continuity Correction (Yates) test and One sample kolmogorov- simirnow test were used for data analysis. As a result of the study, it was observed that there was no statistically significant difference between first impression and saturation values, respiratory rate and growth, breast feeding and discharge days of infants with and without kangaroo care (p ›0.05). There was a significant difference between the two groups in terms of heart rate and body temperature. There was a statistically significant difference only in terms of body temperature at discharge (p ‹0.05). When the first impression and discharge values of the babies receiving kangaroo care were compared, there was no significant difference in terms of changes in body temperature (p ›0.05), and there was a statistically significant difference in terms of heart rate, saturation and respiratory rate (p‹ 0.05). As a result, it was found that kangaroo care had a positive effect on the physiological parameters of infants, and that kangaroo care alone was not effective on growth, breast feeding and discharge times. All mothers in the study group came to the hospital on a regular basis for Kangaroo care and expressed their satisfaction with this study. It is recommended that families and health personnel be informed about kangaroo care, training for both groups, and more research with kangaroo care subjects.