Latent tetik nokta tedavisinde yüksek güçte ağrı sınırında ultrason ve iskemik kompresyon yöntemlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of high power pain threshold ultrasound therapy and ischemic compression in the treatment of latent trigger points
- Tez No: 520612
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızın amacı Latent Tetik Nokta (LTN) tedavisinde Yüksek Güçte Ağrı Sınırında Ultrason (YGAS-US) ve İskemik Kompresyon tekniklerinin ağrı, basınç ağrı eşiği (PPT), duygu-durum, yaşam kalitesi ve disabilite üzerine etkilerini belirlemektir. Üst trapez, Levator Skapula, Supraspinatus, İnfraspinatus, Deltoid Anterior, Pectoralis Majör, Pectoralis Minör kaslarında minimum 3 LTN bulunan 173 olgu çalışmaya dahil edildi. Ağrı, duygu-durum, yaşam kalitesi ve disabilite değerlendirmeleri tedavi öncesi, tedaviden 1 hafta ve 4 hafta sonrası yapıldı; PPT değerlendirmeleri tedavi öncesi, tedaviden hemen sonrası ile tedaviden 1 hafta ve 4 hafta sonrası yapıldı. Grup 1'e YGAS-US tekniği, dozun kişinin tolere edebildiği en üst seviyeye arttırıldığı ve US başlığının sabit tutulduğu evreden sonrasında dozun sabit tutulduğu şekilde uygulandı. Grup 2'ye YGAS-US tekniği, dozun kişinin tolere edebildiği en üst seviyeye arttırıldığı ve US başlığının sabit tutulduğu evreden sonrasında dozun yarıya düşürüldüğü şekilde uygulandı. Grup 3'e ise İskemik Kompresyon tekniği uygulandı. Ağrı Görsel Analog Skala (GAS) ile, PPT algometre ile, duygu-durum Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Durumluk – Sürekli Kaygı Envanteri (STAI TX-1, STAI TX-2) ile, yaşam kalitesi SF-36 Sağlık Denetimi Formu ile, disabilite Boyun Ağrısı ve Disabilite Skoru (BADS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study; was to determine the effects of High Power Pain Threshold Ultrasound Therapy (HPPT-US) and Ischemic Compression used in Latent Trigger Points (LTrPs) treatment on pain, pressure pain threshold (PPT), emotional state, quality of life and disability. 173 cases who have at least 3 LTrPs in upper trapezius, levator scapulae, supraspinatus, infraspinatus, deltoid major, pectoralis major and pectoralis minimus muscles were included in the study. Pain, emotional state, quality of life and disability were assessed before treatment, 1 week and 4 weeks after treatment; PPT evaluations were performed before treatment, immediately after treatment and 1 week and 4 weeks after treatment. The HPPT-US technique was applied to Group 1 in such a way that the dose was increased to the highest level that the case could tolerate and the dose was kept constant after the US head was kept constant. The HPPT-US technique was applied to Group 2 in such a way that the dose was increased to the highest level that the case could tolerate and the dose was reduced after the US head was kept constant. Group 3 received ischemic compression technique. Measurements used were the visual analog scale (VAS) for pain, PPT algometry results, Beck Depression Scale and The State-Trait Anxiety Inventory (STAI TX-1, STAI TX-2) for emotional state, Short Form Health Survey 36 (SF-36) for quality of life, Neck Pain and Disability Index (NPDI) for disability.