Üst trapez latent tetik noktalarının tedavisinde tetik nokta basınç uygulamasına eklenen germe egzersizlerinin etkinliğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of stretching exercises added to trigger point compression in the treatment of upper trapezius latent trigger points
- Tez No: 957628
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, üst trapez kasında yer alan latent tetik noktalar (LTN) üzerine uygulanan tetik nokta basınç uygulamasının (TNBU) ve bu uygulamaya eklenen statik germenin; boyun propriyosepsiyonu, servikal eklem hareket açıklığı (EHA) ve ağrı eşiği düzeyi (AED) üzerindeki akut ve kısa dönem etkilerini incelemektir. Çalışmaya, 18–35 yaş aralığında, üst trapez kasında en az bir adet LTN tespit edilen 57 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcılar; kontrol grubu, yalnızca TNBU uygulanan grup ve TNBU'ya ek olarak statik germe uygulanan grup olarak rastgele üç gruba ayrıldı. Boyun propriosepsiyonu lazer imleç yardımlı baş yeniden konumlandırma testiyle, EHA dijital inklinometreyle, AED algometreyle değerlendirildi. Değerlendirmeler uygulama öncesinde, uygulamadan hemen sonra ve 24 saat sonra olmak üzere üç kez yapıldı. TNBU grubunda fleksiyon ve rotasyon yönlerindeki propriyosepsiyonun, lateral fleksiyon ve rotasyon EHA'nın, tetik nokta ve tetik nokta dışı AED'lerin ve AED yüzdesinin iyileştiği görüldü (p0.05). Sonuç olarak; LTN üzerine uygulanan tek seanslık TNBU, propriyosepsiyon, EHA ve AED üzerine akut ve kısa dönemde iyileşme sağlamıştır. TNBU'ya ek uygulanan statik germenin değerlendirme parametreleri üzerine istatistiksel olarak anlamlı katkısı olmamıştır. v Gelecek çalışmalarda, daha uzun süreli ve çok seanslı uygulamaların uzun dönem etkileri incelenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute and short-term effects of trigger point pressure release (TPPR) applied to latent trigger points (LTrPs) in the upper trapezius muscle, and the addition of static stretching, on neck proprioception, cervical range of motion (ROM), and pressure pain threshold (PPT). Fifty-seven healthy volunteers aged 18–35 years with at least one LTrP in the upper trapezius were included. Participants were randomly assigned to three groups: control, TPPR only, and TPPR combined with static stretching. Neck proprioception was assessed using a laser pointer–assisted head repositioning test, cervical ROM with a digital inclinometer, and PPT with a pressure algometer. Assessments were conducted at baseline, immediately after the intervention, and 24 hours later. In the TPPR group, improvements were observed in proprioception (flexion and rotation), ROM (lateral flexion and rotation), TrP PPT, non-TrP PPT, and the TrP/non-TrP PPT ratio expressed as a percentage (p0.05). Compared to the control group, both intervention groups were more effective in improving proprioception, ROM, and PPT (p0.05). In conclusion, a single session of TPPR improved proprioception, ROM, and PPT in the short term. Adding static stretching provided no additional benefit. Future studies may explore the long-term effects of repeated sessions.