Ag nanopartiküllerin bitki ekstraktlarından sentezi, karakterizasyonu ve polilaktik asit polimerine katkılanarak elektro lif çekim yöntemiyle elde edilen liflerin özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis and characterization of Ag nanoparticles by using plant extracts and determination of properties of electrospun fibers of polylactic acid polymer doped by them
  1. Tez No: 520639
  2. Yazar: LEYLA BUDAMA AKPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN HODA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sunulan çalışma Ag nanopartiküllerinin Yeşil Kimya yöntemlerinden biri olan bitki ekstrakları kullanılarak sentezlenmesi ve karakterizasyonu ve toz forma getirilen sentez ürünlerinin polilaktik asit (PLA) polimeri çözeltisine katkılanarak liflerinin çekilmesi ve liflerin karakterizasyonu olarak iki bölümden oluşmaktadır. Ag nanopartikülleri defne, lavanta, melisa, şerbetçi otu, zerdeçal ve zeytin ekstraktları kullanılarak sentezlenmiştir. Ekstraktlar bitkilerin çeşitli bölümlerinin geri soğutucu altında kaynatılıp süzülmesiyle elde edilmiştir. Nanopartiküller ise bitki ekstraktlarına metal öncü çözeltisinin eklenip karanlıkta oda sıcaklığında karıştırılması ile sentezlenmiştir. Sentezlenen nanopartiküllerin karakterizasyonları UV, TEM, XRD ölçümleri ile yapılmıştır. Karakterizasyon sonucunda ek bir indirgeme ve/veya kararlaştırıcı ajan kullanılmaksızın nanopartiküllerin sentezlenebildiği görülmüştür. Ag nanopartikülleri içeren bitki ekstrakt tozlarının antibakteriyel etkisi gram negatif Escherichia coli (E.coli- ATCC 11775) bakterisine karşı test edilmiştir. Antibakteriyel etki gösteren Ag nanopartiküllü bitki ekstrakt tozları polilaktik asit polimeri çözeltisine katkılanmıştır ve çözeltiden nanolifler elde etmek için elektro çekim uygulanmıştır. Katkılı polimer çözeltisinden elektro lif çekim yöntemiyle elde edilen liflerin karakterizasyonları SEM ve optik mikroskop incelemeleri ile gerçekleştirilmiştir. Elektro lif çekimi için PLA polimeri çözeltisi kloroform/aseton karışımında hazırlanmıştır ve ideal lif oluşumu parametreleri belirlenmiştir. Yapılan çalışmada ekstraktların eldesi ve nanopartikül sentezi aşamalarında oldukça az kimyasal ve enerji kullanılmasıyla doğa dostu bir yöntemle nanopartiküllerin sentezlenebildiği görülmüştür. Ag nanopartikülleri içeren bitki ekstraktlarının katkılandığı polilaktik asit polimerinden antibakteriyel aktif liflerin elde edilebildiği gösterilmiştir. Biyouyumlu/biyobozunur bir polimer olan polilaktik asit, yenilenebilir kaynaklardan elde edilebilir ve biyomedikal uygulamalarda Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylıdır. Ag nanopartikülleri içeren nanolifler madikal alanda uygulama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The presented work consists of two parts as the synthesis and characterization of Ag nanoparticles using plant extracts which is one of the Green Chemistry methods, and characterization of the fibers of the polylactic acid (PLA) polymer doped with the nanoparticles synthesized. Ag nanoparticles were sythesized by using the extract of bay, lavender, melissa, hop, and olive leaves and turmeric powder. Extracts were obtained by refluxing and filtering of the plants. Nanoparticles were synthesized by adding the metal precursor solution to plant extracts and stirring the solution at room temperature in dark. Characterization of the synthesized nanoparticles was performed by UV, TEM, XRD analysis. After characterization, it was regarded that Ag nanoparticles could be synthesized without using any additional reduction and/or stabilizing agents. The powdered plant extracts possesing Ag nanoparticles were tested against gram negative Escherichia coli (E.coli- ATCC 11775) for their antibacterial activity. The powdered extacts possesing Ag nanoparticles and showing antibacterial activity were added to polylactic acid polymer solution and the solution was electrospun to get nanofibers. Electrospun fibers of the doped polymer solution were characterized by SEM and optic microscopy analysis. Solution of the polylactic acid polymer was prepared in chloroform/acetone mixture for electro spinning and ideal fiber formation parameters were identified. In the presented work, it was seen that nanoparticles could be synthesized in an eco friendly way by using rather few chemical and energy during obtaining of the extracts and the synthesis of nanoparticles. It has been shown that antibacterial active fibers could be obtained from polylactic acid polymer doped with plant extract powders containing Ag nanoparticles. Polylactic acid is a polymer which is biocompatible/biodegradable and obtainable from renewable resources and has Federal Food and Drug Administration (FDA) approval for biomedical applications. Nanofibers containing Ag nanoparticles have the potential applications in medical area.