Polygonum cognatum, Mentha pulegium L. ve tragopogon reticulatus bitkilerinden yeşil sentez nanopartiküllerinin sentezi, karakterizasyonu, antimikrobiyal aktiviteleri ve moleküller doking çalışmaları
Synthesis, characterization, antimicrobial activities and molecular docking studies of green synthesis nanoparticles from polygonum cognatum, Mentha pulegium L. and tragopogon reticulatus plants
- Tez No: 903493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBEK YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; Ağrı iline özgü yenilebilen Madımak (Polygonum cognatum), Yarpuz (Mentha pulegium L.) ve Yemlik (Tragopogon reticulatus) gibi üç bitki türü belirlendi. Daha sonra, bu bitkiler ticari bir firmadan temin edilerek ekstraksiyon işlemlerine geçildi. Ekstraksiyon işlemlerinden sonra elde edilen ekstraktlardan yeşil sentezle Ag, Cu, Fe nano partikülleri sentezlendi. Sentezlenen bu partiküllerin; FE-SEM, FESEM-EDX, UV-Vis, FT-IR ile karakterizasyonları gerçekleştirildi. Karakterizasyonlarda UV-Vis analizinde partiküllerin optik bant aralığı hesaplandı. Buna ek olarak; bitkilerden elde edilen ekstraktların içerik analizlerinde HPLC cihazından yararlanıldı. HPLC analizlerinde, Madımak ve Yemlik'de bir fenolik bileşik olan klorojenik asit ve Yarpuzda ise Chrysin miktarı en yüksek bileşik olarak belirlendi. Son olarak, elde edilen nano partiküllerin Staphylococcus aureus- ATCC 25923, Enterococcus faecalis -ATCC 29212, Pseudomonas aeruginosa-ATCC 27853 gibi mikroorganizmalara karşı DİSK difüzyon yöntemiyle antimikrobiyal aktivite çalışmaları yürütüldü. Aktivite çalışmalarında; Yemlikten, Madımak ve Yarpuz'dan elde edilen CuNPs'lerin Staphylococcus aureus mikroorganizmalarına karşı aktiviteleri sırasıyla 6.5 mm, 7mm ve 6.5mm olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study; three edible plant species specific to Ağrı province such as Madımak (Polygonum cognatum), Yarpuz (Mentha pulegium L.) and Yemlik (Tragopogon reticulatus) were determined. Then, these plants were supplied from a commercial company and extraction processes were started. After the extraction processes, Ag, Cu, Fe nano particles were synthesized from the obtained extracts by green synthesis. Characterizations of these synthesized particles were carried out with FE-SEM, FESEM-EDX, UV-Vis, FT-IR. Optical band gap of the particles was calculated in UV-Vis analysis in characterizations. In addition; HPLC device were used in the content analyzes of the extracts obtained from the plants. In HPLC analyzes, Chlorogenic Acid, a phenolic compound, was determined as the highest compound in Madımak and Yemlik, and Chrysin was determined as the highest compound in Yarpuz. Finally, antimicrobial activity studies of the obtained nanoparticles were carried out against microorganisms such as Staphylococcus aureus- ATCC 25923, Enterococcus faecalis -ATCC 29212, Pseudomonas aeruginosa-ATCC 27853 using the DISK diffusion method. In the activity studies; CuNPs obtained from Yemlikler, Madımak and Yarpuz were measured as 6.5 mm, 7 mm and 6.5 mm against activity Staphylococcus aureus microorganisms, respectively.