Pterjiyum etyopatogenezinde plasental büyüme faktörü, nöropilin-1 ve nöropilin-2 nin rolü
The role of placental growth factor, neuropilin-1 and neuropilin-2 in pterygium etiopathogenesis
- Tez No: 739693
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK OLTULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç:Pterjiyum etyopatogenezinde Plasental Büyüme Faktörü (PLGF), Nöropilin-1 (NP-1) ve Nöropilin-2'nin rolünü (NP-2) immunhistokimyasal olarak değerlendirmek. Metot: Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları kliniğine başvuran ve daha önce pterjiyum cerrahisi geçirmiş olgular ile konjonktival nevüs eksizyonu yapılan olguların komşu temiz konjonktiva dokularından elde edilen preparatlar ve patolojik bloklar arşivden çıkarıldı. Tüm kesitlere, primer antikorlar olan 1/100 dilüe PLGF (abcam Cambridge Science Park, UK), %1/100 dilüe NP-1 ve NP-2 (abcam Cambridge Science Park, UK) immunhistokimyasal boyaları uygulandı. İmmunhistokimyasal boyama sonrası lamlar ışık mikroskobunda (Olympus BX53) değerlendirildi. Lam üzerindeki tüm pterjiyum doku alanı tarandı. Pterjiyum hücrelerinin epitel, endotel, stroma ve iltihap hücre elemanların boyanma şiddeti skorlaması ve ekspresyon yüzdesi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen retrospektif olarak incelenen 42 pterjiyum hastasının 19'u erkek, 23'ü kadındı. Kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilen 20 normal konjonktiva dokusunun 10'u erkek, 10'u kadın hastalardan elde edilmiştir. Gruplar arasında demografik özellikler açısından benzer sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the role of Placental Growth Factor (PLGF), Neuropilin-1 (NP-1) and Neuropilin-2 (NP-2) in the etiopathogenesis of pterygium immunohistochemically. Method: Preparations and pathological blocks obtained from patients applied to Meram Medical Faculty Ophthalmology outpatient clinic who had previously undergone pterygium surgery and conjunctival nevus excision were removed from the archive. Immunohistochemical stains of the primary antibodies 1/100 diluted PLGF (abcam Cambridge Science Park, UK), 1/100% diluted NP-1 and NP-2 (abcam Cambridge Science Park, UK) were applied to all sections. After immunohistochemical staining, the slides were evaluated under an Olympus BX53 light microscope. The entire pterygium tissue area on the slide was scanned. Staining intensity scoring and expression percentage of epithelial, endothelial, stroma and inflammatory cell elements of pterygium cells were performed by two expert pathologists. Results: Of the 42 patients with pterygium included in the study, who were examined retrospectively, 19 were male and 23 were female. Of the 20 normal conjunctival tissues included in the study as the control group, 10 were taken from male and 10 from female patients. Similar results were obtained between the groups in terms of demographic characteristics.