The Role of the United Nations Secretary General as a mediator in the 1974 Cyprus crisis
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin 1974 Kıbrıs krizinde arabulucu olarak oynadığı rol
- Tez No: 52074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu tez, 1974 Kıbrıs krizinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri 'nin arabuluculuk rolünü inceleme üzerine yapılmış bir çalışmadır. Tezde tartışılan başlıca konu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri 'nin, krize taraf partilerin, başlıca ayrı düştükleri konuları, müzakere masasında tartışmak üzere, konuları açmaya yeterli gücünün olmadığıdır. Çalışma“İhtilâf Analizi ve Çözümü”teorisine göre hazırlanmıştır. 1974 krizini hazırlayan sebebler verildikten sonra, sözü geçen teoriye göre kriz incelenmiştir. Çalışma Türkiye'nin bakış açısını esas alarak hazırlanmıştır. Çalışmada varılan sonuca göre BM Genel Sekreteri 'nin arabuluculuk görevindeki yetersizliği, Türk tarafının Kıbrıs'a müdahalesi ile son bulmuştur. Böylece barışa giden yol, savaş ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines the role of the UN Secretary General as a mediator in the 1974 Cyprus Crisis. The main point discussed in the thesis is that the UN Secretary General did not have the necessary leverage to put main driving terms of the two parties to the negotiation table to be discussed. This study depends on the“Conflict Analysis and Resolution”literature. The background of the 1974 Crisis is given and then evaluated in line with the adopted literature. The study is presented from the Turkish perspective. The result of the research shows that the lack of leverage of the Secretary General as a mediator prepared the ground for the termination of the conflict with the Turkish intervention to Cyprus. So, war provided a settlement of peace. IV