Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlerinin Soğuk Savaş dönemi ve sonrası rolleri: U Thant ve Ban Ki-Moon örnekleri
The roles of United Nations Secretaries-General during and after the Cold War Era: The cases of U Thant and Ban Ki-Moon
  1. Tez No: 962434
  2. Yazar: AYCAN OĞUZALP YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ERDİNÇ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterlerinin Soğuk Savaş döneminde ve Soğuk Savaş sonrası dönemde üstlendikleri rollerin karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Araştırmada Soğuk Savaş döneminin temsilcisi olarak U Thant ve Soğuk Savaş sonrası dönemin temsilcisi olarak Ban Ki-moon örnekleri üzerinden BM Genel Sekreterlerinin liderlik yaklaşımları, kriz yönetimi stratejileri ve diplomatik rolleri incelenmiştir. U Thant'ın dönemi, büyük güçler arasındaki ideolojik kutuplaşmanın gölgesinde, Ban Ki-moon'un dönemi ise küreselleşmenin, çok taraflı iş birliğinin ve yeni güvenlik tehditlerinin ön plana çıktığı bir uluslararası sistemde gelişmiştir. U Thant'ın dönemi, Küba Füze Krizi ve Vietnam Savaşı gibi yüksek gerilimli krizlerde doğrudan müdahaleden ziyade sessiz arabuluculuk ve ahlaki meşruiyet sağlama çabasıyla şekillenmiş; bu durum, Soğuk Savaş döneminin sınırlı diplomatik manevra alanını yansıtmıştır. Öte yandan Ban Ki-moon iklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma ve insan hakları gibi küresel temaları BM gündeminin merkezine taşıyarak örgütün yalnızca devletler arası bir platform değil, aynı zamanda küresel sivil toplum için de bir normatif aktör olmasını hedeflemiştir. Bu tezde, her iki Genel Sekreterin kriz dönemlerindeki tutumlarına, uluslararası hukuk ve diplomasi çerçevesindeki rollerine odaklanılmış; dönemin uluslararası sistem yapısının Genel Sekreterlik makamı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Tezin amacı; BM Genel Sekreterliği makamının Soğuk Savaş dönemindeki ve Soğuk Savaş sonrası dönemdeki uluslararası ilişkiler dinamikleri doğrultusunda üstlendiği rolü incelemek, bu rolün zamanla nasıl evrildiğini ve dönemin koşullarından nasıl etkilendiğini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative analysis of the roles undertaken by the United Nations (UN) Secretaries-General during the Cold War and post-Cold War periods. The thesis examines leadership approaches, crisis management strategies, and diplomatic roles through case studies of U Thant, representing the Cold War era, and Ban Ki-moon, representing the post-Cold War period. While U Thant's era was shaped under the shadow of ideological polarization between major powers, Ban Ki-moon's term unfolded within an international system characterized by globalization, multilateral cooperation, and emerging security threats. U Thant's term was characterized by efforts to achieve moral legitimacy and quiet mediation rather than direct intervention during high-tension crises such as the Cuban Missile Crisis and the Vietnam War, reflecting the limited diplomatic maneuverability of the Cold War environment. In contrast, Ban Ki-moon brought global themes such as climate change, sustainable development, and human rights to the center of the UN agenda, aiming to position the organization not only as an intergovernmental platform but also as a normative actor representing global civil society. This thesis focuses on the attitudes of both Secretaries-General during crisis periods, examining their roles within the framework of international law and diplomacy, and evaluates the impact of the structure of the international system on the office of the Secretary-General. The main objective of this thesis is to examine the role undertaken by the UN Secretary-General during the Cold War and post-Cold War periods in line with the dynamics of international relations, and to analyze how this role has evolved over time and been shaped by the conditions of each period