Virulence and antimicrobial resistance genes transfer mechanism between salmonella strains by means of Salmonella genomic island 1
Salmonella genomik adası 1 bağlamında Salmonella suşları arasında virülans ve antimikrobiyal dirençlilik gen transferi mekanizması
- Tez No: 520792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Salmonella, dünya genelinde gıda kaynaklı hastalıkların önemli bir kısmından sorumludur ve gıda örneklerinden bolca izole edilmektedir. Son yıllarda çoklu ilaç dirençliliğinin artmasıyla birlikte Salmonella, toplum sağlığı için önemli bir tehdit haline gelmiştir. İlaç direnci antibiyotik tedavisinin etkinliğinin azalmasına sebep olmakta ve bu durum Türkiye'de olduğu kadar dünya çapında da çok önemli bir sorun olarak görülmektedir. Salmonella için ilaç direnci kazanma mekanizması henüz tam olarak açıklanamamıştır. Salmonella Genomik Adası 1'in (SGA1), Salmonella serovarları arasında ilaç dirençliliğinin yayılmasına katkıda bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca SGA1'in, Salmonella serovar Typhimurium DT104'ün ilaç dirençliliğine ve patojenitesine katkıda bulunarak, gıda kaynaklı patojenler arasında baskın serovar haline gelmesinde önemli bir faktör olduğu düşünülmüştür. Salmonella serovar Infantis son yıllarda ortaya çıkmakla birlikte Türkiye ve Avrupa'da yaygın serovarlardan biri haline gelmiştir. Bu serovara ait izolatlar yüksek oranda çoklu ilaç dirençliliği göstermektedir. Bu çalışmada, Infantis izolatları ilaç dirençliliği ve patojenite açısından araştırılmıştır. SGA1'in, 90'lı yıllarda Typhimurium DT104 örneğinde olduğu gibi, Infantis'in morbiditesini ve ilaç dirençliliğini arttırmış olabileceği öne sürülmüştür. Bu hipotezi doğrulamak için, spesifik primerler ile 70 adet Infantis izolatında SGA1 araştırılmıştır. SGA1'in bütünlüğü ve sınıf 1 integronların varlığı kontrol edilmiştir. Bu izolatların virülotiplendirilmesi yapılmış; Typhimurium DT104 ve diğer Salmonella enterica serovarları ile virülotipleri karşılaştırılmıştır. Bulgular, Infantis izolatlarının hiçbirinin SGA1 içermediğini ve bu izolatların çoklu ilaç dirençliliklerinin SGA1'den kaynaklanmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, bu izolatların streptomisin ve spektinomisin dirençlilikleri, muhtemelen, sahip oldukları bir adet aadA1 gen kaseti içeren sınıf 1 integrondan kaynaklanmaktadır. Infantis izolatlarında bulunan sınıf 1 integronlar, bu suşların zamanla daha fazla ilaca dirençli olma potansiyelini göstermiştir. SGA1 sahipliğinin Infantis virülotipleri üzerindeki etkisi elde edilememiştir çünkü hiçbir Infantis izolatı SGA1 içermemektedir. Ancak, Infantis izolatlarının virülotipleri elde edilmiştir ve bunlar gelecekteki çalışmalarda suşların karşılaştırılmasında kullanılabilir. Bu çalışma, ülkemizde izole edilen Infantis suşlarının SGA1 varlığı, sınıf 1 integron profilleri ve virülotipleri hakkındaki bilgimizi geliştirmemize yardımcı olacak, dirençlilik ve virülans genlerinin transfer mekanizması hakkında fikir verecektir.
Özet (Çeviri)
Salmonella, is responsible for significant part of the food borne diseases around the world and isolated abundantly from the food samples. In recent years, with the increasing trend of multidrug-resistance, Salmonella become an important threat for public health. Drug resistance leads inefficiency of antibiotic treatment and it is seemed as a very important problem worldwide as well for Turkey. Drug resistance acceptance mechanism has not been understood yet especially for Salmonella. Salmonella Genomic Island 1 (SGI1) has known to contribute to the dissemination of drug resistance among Salmonella serovars. Also SGI1 was thought to be an important factor for Salmonella serovar Typhimurium DT104 to become the dominant serovar among foodborne pathogens in recent years, by contributing to the drug resistance and pathogenicity. Salmonella serovar Infantis is an emerging serovar and it has been one of the most prevalent serovar in Turkey and Europe. The isolates belonging to this serovar show high rate of multidrug-resistance. In this study, we investigated multidrug resistant Infantis in the contents of drug resistance and pathogenicity. It was hypothesized that SGI1 might have increased the morbidity and drug resistance of Infantis like it did in the case Typhimurium DT104 in 90's. To check this hypothesis SGI1 was searched in 70 Infantis isolates with SGI1 specific primers. Intactness of SGI1 was controlled and class 1 integrons were checked. Virulotyping of those isolates were done and compared with Typhimurium DT104 and other Salmonella enterica serovars. Findings showed that the none of the Infantis isolates harbored SGI1 and thus multidrug-resistane of these isolates did not caused by SGI1. However, the streptomycin and spectinomycin resistance of those isolates, most probably, due to the one class 1 integron they carry with an aadA1 gene cassette. Class 1 integrons found in Infantis isolates showed the potential of these strains to get more resistant in time with. The effect of SGI1-possession on virulotypes could not be obtained because all of the Infantis isolates were SGI1-negative. However, virulotypes of Infantis isolates were obtained, they can be used in future studies for strain comparisons. This study helped us to enhance our knowledge about the SGI1-possession, class 1 integron profiles and virulotypes of the Infantis strains isolated in Turkey and will give idea about the transfer mechanism of resistance genes and virulence genes.