A preliminary study of physical attractiveness stereotyping in Turkish university students
Dış görünüm ve sese dayalı kalıplaşmış yargılar üzerine bir başlangıç çalışması
  1. Tez No: 52084
  2. Yazar: SERDAR KARABATI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİANE SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
iv özet Dış görünüm ve sese dayalı kalıplaşmış yargılan incelemek üzere, bir başlangıç çalışması olarak tasarlanmış bu araştırma, iki değişik yüz (çekici/az çekici), üç değişik beden (ortalama/ince/topluca) ve iki değişik sesin (çekici/az çekici) bileşiminden oluşabilecek oniki ayrı genç kadın tiplemesinin oniki bağımsız gruba sunulması ve bunlar üzerinden değerlendirme alınmasına dayanmaktadır. Deneye katılım, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki Introduction to Psychotogy dersine kayıtlı öğrencilerden, ders kredisi karşılığında sağlanmıştır (56 kadın, 54 erkek, toplam 110; yaş ortalaması 20.2, standard sapma 1.82). Katılımcılardan, bilgisayar desteği (Adobe Photoshop) ile yaratılmış gerçeğe yakın bir fotoğraf ve bir ses kaydından oluşan yaklaşık bir dakikalık bir sunum sonrasında, çekicilik ve kişilikle ilgili sorulardan oluşan otuz maddelik bir form doldurmaları istenmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, bedenle ilgili algılar üzerinde kadın-erkek farklılıkları, çekici ve az çekici sesler arasında ayrışım görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hi Abstract In this study, a 2x3x2 independent samples design was used to investigate attractiveness stereotyping. Twelve different young female images were created by audiovisual combinations of two facial attractiveness levels (more attractive or less attractive), three different body features (average, underweight, or overweight), and two different vocal attractiveness levels (more attractive or less attractive). Full size photographs of two female models were manipulated by a computer program (Adobe Photoshop) to depict different body sizes and these applications were presented simultaneously with a recorded speech. Each of these combinations were presented to a separate group of respondents (56 females and 54 males; mean age 20.2, sd=1.82; undergraduates enrolled in various departments at Boğaziçi University) who were requested to judge the stimulus person on attractiveness and various personality traits. Multivariate analyses revealed a highly significant two-way interaction between body feature and sex of rater, and a highly significant main effect of vocal attractiveness. Whereas males did not show differences in their perceptions of different body features, females placed more negative ratings for overweight body feature on various attractiveness and personality judgments compared to underweight body feature and males. On the overall, the more attractive voice received more positive judgments compared to the less attractive voice. The outcomes were discussed in light of possible perceptual and sociocultural processes.