The effect of anxiety on visual attention
  1. Tez No: 52085
  2. Yazar: AYLİN ÖZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özet Easterbrook'ım (1959) hipotezine göre yüksek heyecan düzeyi, dikkat ve veri değerlendirme alanım, çevresel ve gereksiz olan verinin elenerek merkezi ve gerekli verinin kullanımına yol açacak şekilde daraltmaktadır. Bu çalışma dikkat ve heyecan arasındaki ilişkiyi, görsel algılama çalışması içeren deneysel bir düzenekle araştırma yoluna gitmiştir. Üniversite öğrencilerinden, üzerinde farklı boyutlarda nokta matrislerinin gösterildiği bir bilgisayar ekranına bakmaları istenmiştir. Deneklerin yarısına ekranın ortasında bir odaklanma noktası gösterilmiştir. Deneklerden yapılması istenen, ekrandaki birçok nokta arasında hareket eden noktayı belirlemeleri idi. Heyecan düzeyleri Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Heyecan Saptayıcısı ile belirlenmiştir. Baskılayıcılar Marlowe-Crowne Sosyal Beğenilirlik Ölçeği ile belirlenmişlerdir. Hata sayıları heyecan düzeyine (yüksek heyecanlı, düşük heyecanlı ve baskılayıcı), matris tipine (geniş alan/çok nokta, küçük alan/az nokta, geniş alan/az nokta) ve uygulama grubuna göre (odaklanmak, odaklanmasız) varyans analizine sokulmuştur. Sonuçlar baskılayıcıların düşük hata ortalamaları ile düşük heyecanlılara benzer davrandıklarım göstermiştir. Heyecan düzeyi geniş ve dar alanlı matrislerde farklı performansa yol açmadı; ancak görsel uyaran dar alanda sunulduğunda heyecanın görsel dikkat alanım daralttığı görüldü. Dar alan çalışmasında yüksek heyecanlı denekler dış alanda iç alana göre daha fazla sayıda yanlış yaparken düşük heyecanlı denekler iç ve dış alanlarda benzer performans gösterdiler. Sonuçlar göze çarpan eğilimler ve olası açıklamaları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract The Effect of Anxiety on Visual Attention by Aylin Özeten According to Easterbrook's (1959) hypothesis increased anxiety narrows the range of attention and cue utilization to the extent that peripheral and unnecessary cues are eliminated in favor of the central and necessary cues. This study sought to assess the relation between attention and anxiety in an experimental design where a visual discrimination task was used. University students were asked to watch a computer screen on which dot matrices of different sizes were presented. Half of the subjects were presented with a fixation point at the center of the screen. The subjects' task was to identify the moving dot on the screen among many others. Anxiety states were measured by The State-Trait Anxiety Inventory and The Anxiety Indicator. Repressors were assessed by The Marlowe-Crowne Social Desirability Scale. Error numbers as a function of anxiety level (high anxious, low anxious and repressors), task type (large area/many dots, small area/few dots, large area/few dots), and treatment group (fixation, no fixation) were put into an analysis of variance. The results revealed that the repressors performed similar to the low anxious subjects with their low mean of errors. Anxiety level did not indicate differential performance on large and small area tasks; but a narrowing effect of anxiety on visual attention was observed when the visual stimuli was presented on a small area. On the small area task high anxious subjects made more errors at the periphery than at the center, whereas, low anxious subjects performed similarly at the center and the periphery. The results are discussed with reference to observed patterns; and possible explanations are presented. iv